| Pantiru_Claudiu_1998 a întrebat:

Am o problema la calculator atunci când îl folosesc mai intens, se inchide ecranul, se aude acel bip de la bios ca si cum se deschide calculatorul, iar ventilatoarele plăcii video tureaza la maxim și rămâne asa, trebuie manual sa-l inchid. Precizez ca-l am de 2 ani și este o configurație, i5-8400, 16gb Ram, RX580 8GB! Multumesc, dau funda la cel mai bun răspuns!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți se supraincălzește o componentă, identific-o!

| LPCTSTR a răspuns:

Daca-i un simplu bipait, cred ca-i de la sursa. De cat este?

| Pantiru_Claudiu_1998 explică (pentru LPCTSTR):

Sursa este de 750 W

| NLS a răspuns (pentru Pantiru_Claudiu_1998):

Spune si modelul, caci asta conteaza mai mult decat puterea uneori (nu mereu, doar in acele cazuri nefericite cand scrie pe ea Delux, Rasurbo, Rhombutech, Akyga, LC-Power, FSP, Aerocool, InterTech, Xilence, si mai sunt... )
Segotep sau nJoy nu sunt nici ele prea sigure.
Doar puterea unei surse nu spune nimic despre ea; daca foloseste condensatori de slaba calitate, sau modulul de filtraj e slab, iti poate lua piesele oricand cu ea.
Am avut o Akyga din care a iesit fum din senin dupa 3 luni de la cumparare, si puterea sistemului nu era nici jumatate din cat scotea teoretic sursa.
Plus ca am vazut inca vreo 9-10 astfel de sisteme pe la prieteni, colegi, vecini...

Insa in cazul tau, as verifica intai tempetatura in load.
Cu GPU-Z sau/si HWinfo.

| Pantiru_Claudiu_1998 explică (pentru NLS):

Pentru verificarea temperaturii am folosit softul plăcii video, în timpul folosirii aveam 70-80°C, și se inchidea, in momentul respectiv cand se auzea acel bip și se inchidea monitorul am sesizat ca ledurile carcasei inca erau aprinse, dar tastatura și mouse-ul erau închise. Am folosit FurMark pe GPU stress in jur de 10 min si nu s-a închis cand totuși avea 89°C

| PainTech a răspuns:

Sursa sau probleme cu temperatura.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sursa e pe duca
placa de baza e pe duca

sursa se duce in timp daca nu e bronze, silver, gold, etc. si cu garantie ca merge cel putin 80% din putere orice ar fi

placa de baza se duce in timp, mai ales una ieftina care are condensatori ieftini in jurul procesorului care se umfla in timp

| Pantiru_Claudiu_1998 explică (pentru Zuzu1991):

Sursa are o eficienta de 85% pe 750W

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Pantiru_Claudiu_1998):

Aha, atunci presupun ca si placa de baza nu e ieftina, moment in care iti cam trebuie service, e clar ca ai o problema sad

| Pantiru_Claudiu_1998 explică (pentru Zuzu1991):

Acum am văzut ca e posibil sa fie și sursa, am scos calculatorul din priza iar când i-am spus cablul in sursa s-au auzit scântei si nu se mai deschide, am schimbat priza și acum merge...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Pantiru_Claudiu_1998):

Ah, naspa problema, ma bucur ca ai rezolvat-o... ca putea sa ia si foc!