| Sergiu_Dreghici_1990 a întrebat:

am o problema la laptop, cand trece de o anumita temperatura se stinge pur si simplu. Intra intr-un mod de protectie, stie careva cum pot sa il scot din acest mod?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul la reparat nu il mai folosii, l ai folosit cumva in pat? Laptopul nu se foloseste in pa, ci pe masa sau birou aerisit, ca el laptopul a intrat in protectie deoarece a detectat un consum mare. Si sa nu se arda ceva in el se stinge se protejeaza, laptopul e destept, tu nu, ca l ai folosit aiurea neglijent ti ai batut joc de el, acum platesti costul reparatiei ce marca e laptopul?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu se foloseste in pat laptopul

Răspuns utilizator avertizat
| LinxCont a răspuns:

Daca e nou (cateva luni) si se incalzeste prea tare, atunci e o defectiune: pasta termoconductoare nu e suficienta si trebuie inlocuita, ventilatorul nu merge cum ar trebui si trebuie verificat.

Daca e mai vechi, atunci e posibil sa se fi acumulat praf in sistemul de racire, praf care impiedica circulatia aerului si nu permite racirea corespunzatoare, deci trebuie curatat. La fel ca si in primul caz, poate trebuie schimbata pasta termoconductoare, poate ventilatorul nu merge bine.

Daca e infundat radiatorul cu praf, atunci un cooler de laptop nu rezolva problema racirii.

Aici se vede cat de mult praf se poate aduna in sistemul de racire http://www.youtube.com/watch?v=Q_Ipe3RBofQ

| FlorinSalamNr1 a răspuns:

Modul acesta nu este pus degeaba. Din moment ce se opreste din cauza temperaturii nu cred ca este sigur sa dezactivezi modul.Cumpara-i un racitor laptop-ului, curata-l, poate ii schimbi si pasta termo-conductoare si il poti tine intr-o incapere mai racoroasa

| BogdanDavidZ a răspuns:

Daca ai dezactiva modul asta ti-ar lua foc, mai bine du-te la cineva si curata praful din el.

| Yulik2003 a răspuns:

Asculta... tie iti trebuie un cooler. (suport pe care se aseaza laptop-ul, pentru o ventilatie corecta si a nu incalzi foarte tare)
http://www.emag.ro/search/cooler

| 1SmileToday6 a răspuns:

Cred ca laptopul isi face treaba cum trebuie, ideea e ca nu trebuie suprasolicitat. Poate te uiti la multe filme sau te joci mult pe jocuri. Una din doua. Sau cine stie, stai prea mult pe YouTube. Laptop-urile sunt destul de fragile, se strica repede chiar daca nu pare. Cel mai bine e sa-l folosesti numai atunci cand ai neaparat nevoie. Daca vrei sa te joci ia-ti un telefon si daca vrei sa te uiti la filme ia-ti un monitor. Bafta!

| Flash237 a răspuns:

Laptopu mai e in garantie?