| turica a întrebat:

Am o problema legata de mai multe programe ale calculatorului. Nu stiu ce am făcut, deoarece acum mai multe aplicatii ale calculatorului nu mai au iconita lor normala dar acum au o imagine albă. Când vreau să accesez un program trebuie sa aleg cu ce program sa se deschidă (de exemplu: cand accesez "Internet Explorer" dau sa se deschidă cu Internet Explorer si in ce sa se descarce un fisier numit "iexplore", și așa la celelalte programe ale PC). Va rog frumos cei care stiu sa ma ajute.Vă mulțumesc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca ai calculatorul virusat.

Fa o scanare antivirus online:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Bifeaza TOATE casutele pentru a avea scanare cu maxima eficienta.
Daca in continuare, si dupa scanare si curatare, unele programe nu functioneaza, atunci acele trebuie dezinstalate si reinstalate din nou.

| LuluOneMillion a răspuns:

Prea putine detalii. Probabil ai un malware de cand ai instalat ceva anume sau ai intrat pe anumite site-uri. Reinstaleaza windows.

| turica explică (pentru LuluOneMillion):

Si cum pot sa reinstalez Windows-ul?

| CM7YRE a răspuns (pentru turica):

Https://www.youtube.com/watch?v=YCTeLIFG3Xo&t=364s
https://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY&t=625s
Conteaza ce Windows ai. Functioneaza 100% mai ales daca faci instalare clean, cu formatare totala.

| turica explică (pentru CM7YRE):

Am Windows 7 Ultimate

| turica explică (pentru CM7YRE):

Am instalat PC Windows 7 Ultimate.

| turica explică (pentru CM7YRE):

Am instalat pe calculator Windows 7 Ultimate.

| turica explică (pentru CM7YRE):

Am instalat pe calculator Windows 7 ultimate cu sistemul de operare de 64 biți.