| rapidistii23 a întrebat:

am o problema mare...
Cand dau sa intru pe PC imi intra in xp si cand sa intre in desktop se reseteaza ...deci nu apuca sa apara welcome si alea alea...
Si am un stick Kingston de 8 gb cu windows 7 pe el si nu stiu cum bootez.
Am intrat in bios si am selectat acolo 1st boot device:Kingston DT si cand sa booteze imi apare o liniuta care palpaie si apare asta.

Windows boot manager. windows failed to start.A recent hardware or software bla bla....to fix problem...insert your Win instalation disx and restart your computer....bla bla si apoi click repair your computer
Si imi apare file \Boot\BCD
Status: 0xc000000e
Info:An error ocurred while attempting to read the boot configurating data.
Cine ma poate ajuta?
Dau funda
PC SPECS:
AMD athlon 64 1.8 GHz 3000+
RAM: 1GB
Video nVIDIA fx5 128 mb

Dau funda si orice se poate va rog ajutati-ma

3 răspunsuri:
| dia456 a răspuns:

Nu poate fi stickul bun

| rapidistii23 explică:

Am alt calculator mai vechi si pe ala a mers windows 7 doar ca placa video de la ala nu suporta interfata aero e doar de 16 mb ma mir cum de merge si processoru ii sempron de 1.6 si ramu l-am mutat din pc-u meu in altu vechi si ala vechi a mers

| Anotherusername a răspuns:

Pentru problema cu windows xp big grineschide calculatorul, cand iti apare windows xp si bara aia care se incarca incearca sa opresti unitatea adica sa o scoti din priza sau sa o opresti de la buton tinandu-l apasat 5 sec.Deschide iar pc-ul.La inceput iti va aparea ceva ca windows can't start sau ceva de genul si ai variante ca windows start normally, safe mode, safe mode with network etc, alege safemode. Dupa ce alegi safemode windows-ul va porni.Du-te in control panel, add or remove program si dezinsaleaza programele pe care le-ai instalat recent deoarece ele ar putea sa fi cauzat problema iar apoi restarteaza calculatorul normal.

In cazul stick-ului tau windows-ul pus pe el e defect sau un fisier a foat corupt.Ai incercat si in alta parte sa incerci sa vezi daca functioneaza? Incearca sa reformatezi partitia stick-ului si sa adaugi un alt windows 7