| NONAME113 a întrebat:

Am o problema mare la windows 10 :nu pot folosi taskbarul(cortana,start,edge, store, pictogramele si ceasul) si laptopul merge mai greu.Cu 2 zile in urma am avut probleme cu un virus care mi-a sters niste fisiere de la antivirus(avast)pana ce l-a stricat de tot, L-am sters cu malwarebytes si am scanat sistemul cu Advanced SystemCare 9.Totul era bine pana ieri cand am asteptat 5 minute sa se porneasca laptopul(in general se porneste in 30 secunde sau 1 minut),cand s-a pornit,toate iconitele s-au incarcat foarte greu.
Am incercat un sistem restore, dar ceva mi-a sters niste fisiere si mi-a dat eroare, la fel si cu resetarea.Am incercat si comanda aceea in powershell de 5 ori si nimic.Ce sa fac? Eu acum imi pregatesc un stick cu windows 10. EXISTA VREO REZOLVARE? nu vreau sa imi pierd licenta sau datele de pe el

29 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Advanced SystemCare 9? Alta porcarie!

| NONAME113 explică (pentru K0sti):

Si ce legatura are asta cu intrebarea mea? Nu ti-a cerut nimeni parerea! Si sunt foarte multumit de Advanced SystemCare 9!

| untu a răspuns (pentru K0sti):

Pe dvs. v-a intrebat cineva ceva? Atunci nu va bagati unde nu v-a priveste!

| untu a răspuns:

Tocmai asta e problema ca Windows 10 nu este testat complet! Stiu si eu cum este, raspunde greu la comenzi, dar era mai bine la Windows 7 Home Premium!

| NONAME113 explică (pentru untu):

Mie imi mergea foarte bine happy Lag aveam in windows 8.1 )

| untu a răspuns (pentru NONAME113):

Atunci sa ramaneti la windows 8. 1sau upgradati la windows 7!

| NONAME113 explică (pentru untu):

Nu mai vreau windows 8.1 never!
La windows 7 nu am drivere happy
Raman la 10.
Am vazut pe net multi cu aceasta problema, dar care au rezolvato prin reconectarea la cont sau introducerea unei comenzi in powershell.mie de ce nu imi merge? Nu merge nici resetarea sistemului iar ceva mi-a sters toate punctele de restaurare

| untu a răspuns (pentru NONAME113):

La windows 7 se poate descarca si instala toate driverele necesare laptopului (computerului) dvs!

| NONAME113 explică (pentru untu):

Eu vreau windows 10, pentru. drivere am dvd-ul de la Asus
Acum am problema taskbarul si vreau sa o rezolv fara sa reinstalez windowsul
sau sa pun altul.

| untu a răspuns:

La cumpararea calculatorului dvs. ce windows avea deja preinstalat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi merge bine, vezi ca in settings la Recovery il poti repara sau reinstala direct de acolo, nu ai nevoie de stick.

| NONAME113 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat de multe ori asta si nimic.

| HandaSei a răspuns:

Și eu am avut Avast, chiar nu-l recomand, în afara faptului că stă extrem de prost la consumul de resurse, este și extrem de prost la detecție! Se află în topul de la majoritatea site-urilor care face teste și etc, doar pentru că le sponsorizează direct pe o mare parte din ele...

Acum vreo două luni cred, am luat un virus care tot îmi instala tot felul de programe și utilitate mici plus un browser care se autointitula browser prestabilit și nu mai puteam scăpa de ele, le ștergeam se instalau singure la loc iarăși și tot așa!
Evident toate astea în timp ce Avast stătea bine mersi în bară, probabil își luase concediu săracul... rolling on the floor

După ce am dat vreo 2 scanări complete care nu a avut nici-un efect, m-am enervat și am instalat ESET Smart Security 9, care spre surprinderea mea ma scăpat imediat de probleme și pe care-l am și acum! Recomand cu încredere! Te acomodezi destul de repede cu el, consumă puține resurse și are o prevenție foarte bună, adică blochează direct direct în browser orice site/pagină care conține viruși sau orice alt tip de amenințare! ^.^

Cât despre Advanced SystemCare, ignoră pe cei care-l critică... eu unul îl folosesc de ceva timp versiunea 9.4 Pro și pot spune că este chiar destul de util! ^.^

Dar am o întrebare, aveai deja instalat împreună cu Avast încă vreun antivirus sau windows defender era activat? Pentru că dacă da, ei bine s-a rezolvat problema, dacă ai mai mulți antiviruși activi în același timp pot exista conflicte între ei și nu doar că nu-și fac treaba cum trebuie, dar îți încetinesc și foarte mult pc-ul! În cazul în care asta era problema, ei bine trebuie să alegi doar unul!

| NONAME113 explică (pentru HandaSei):

Pe langa avast am si malwarebytes iar windows defender e dezactivat.Acum vreau sa imi instalez eset.Dar cu taskbarul ce fac? happy

Răspuns utilizator avertizat