| franciscintaiul a întrebat:

am o problemă, mi se tot deschide câte o pagină de internet explorer fără motiv pur și simplu chiar dacă nu sunt pe vreun browser (eu folosesc opera) chiar dacă doar mă joc, pur și simplu se deschide câteo fereastră la un interval de timp cu câte un site fie matrimoniale, fie jocuri de noroc fie Adobe flash player tot felul de prostii etc. am încerca unhackme dar nu a mers, care e problema și cum aș putea să o rezolv?

9 răspunsuri:
| OMEGALIN a răspuns:

Am o intrebare pentru intrebarea ta, utilizezi un laptop?

| franciscintaiul explică (pentru OMEGALIN):

Da

| OMEGALIN a răspuns (pentru franciscintaiul):

Patesc acelasi lucru,inca nu am reusit sa descifrez exact motivul,dar daca ating putin intr-un anume fel acea zona de mouse a laptop-ului imi deschide internet explorer-ul si mie si chestiile ce le vezi sunt reclame,nu e virus sau ceva asemanator.
Tot ce poti face e sa incerci sa stai altfel cu mana incat sa nu mai atingi acea zona, nu stiu daca poti schimba de undeva de prin setari acest lucru, eu pana acum nu am gasit alta solutie. happy
De curiozitate, ce laptop folosesti? Si pe ce joc patesti acest lucru de obicei?
Iar motivul pentru care iti deschide internet explorer si nu opera e pentru ca internet explorer e browser-ul initial pentru orice PC/laptop, deci desi nu cel stabilit de tine.Lucru care dovedeste ca daca era sa fie ceva gen un virus sau asemanator, iti deschidea cu browser-ul pe care il ai stabilit, dar tie, adica noua, ne deschide cu browser-ul initial.Gata ca ma lungesc prea mult laughing

| franciscintaiul explică (pentru OMEGALIN):

Nu e pe un joc anume și dacă stau pur și simplu și mă uit pe Youtube îmi deschide pagina... înainte am avut și chrome și deschidea chrome după ce l-am dezinstalat a început cu internet explorer... laptop HP.

| OMEGALIN a răspuns (pentru franciscintaiul):

Trebuie sa fie o chestie de la laptop si eu tot HP am.Desi eu nu patesc sa-mi deschida chiar asa din senin, doar cand ating acea zona intr-un anume fel, cum spuneam, n-am reusit inca sa aflu exact cum se intampla.Dar avand in vedere ca avem amandoi laptop de la HP si aceeasi problema trebuie sa fie o chestie de la laptop si nu e nimic pentru care sa merite sa te alarmezi happy

| floryn1993 a răspuns:

Https://www.malwarebytes.com/mwb-download/
http://www.avg.com/ww-en/virus-removal
acesta este un fel de virus pe care l-ai luat, spyware

| mihai69 a răspuns:

E totuși posibil să fii infectat cu un malware; poți descărca oricare dintre programele de mai jos să cureți calculatorul de el / ei:
https://malwaretips.com/download-zemana (ăsta rulează direct)
https://malwaretips.com/download-malwarebytes (se instalează)
http://freeuninst.enigma.revenuewire.net/spyhunter2/download/

| AlexCristi97 a răspuns:

Intra in contro panel si vezi ca acolo trebuie sa ai ceva chestii dubioase instalate. (Vezi sa nu dezinstalezi ca nu trebuie, dar in general se observa destul de usor programele extra). Am avut si eu problema asta si asa am scapat de ea. Intra si la extensiile browserului si sterge si de acolo ce nu isi are locul.

| HandaSei a răspuns:

Se numește "fereastră pop-up", iar în general cea mai mare parte a acestora sunt reclame! Se deschid mai nou tot mai multe reclame de acest fel în altă fereastră a browserului (imposibil de blocat) ca un fel de campanie agresivă anti programelor AdBlock, care sunt utilizate din ce în ce mai mult pe internet pentru a bloca complet reclamele de pe site-uri și automat reducând și cea mai mare parte a veniturilor acestora...