| AkiseAru a întrebat:

Am o urgenta! Deci am un cablu de internet (nu stiu cum se numeste), la laptop, si l-am scos ca sa-l pot pune pe masa (laptopul), si cand ma intorc la el vad rupta bucatica aia mica de deasupra mufei de la cablul de internet (aia care atunci cand il bagi scoate un sunet). M-am uitat prin magazie (la lucrurile aruncate) Si am gasit un cablu scurt cu 2 capete: In amandoua capete era o mufa dinaia de internet
Intrebarea mea este: As putea sa tai alea capete, si sa bag firicelele colorate inapoi in celalalt capat? (nou)

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Se poate cabla dacă tai oricum, doar că ai nevoie de o mufă goală și de un clește pentru mufat.

Oricum, dacă nu miști foarte mult cablul ar trebui să funcționeze fără probleme și așa, fără acea siguranță care s-a rupt.

7 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Nu se pot reutiliza mufele Rj-45. Iti trebuie o mufa noua si un cleste de sertizat.

| AkiseAru explică (pentru danutzu96):

Pai au fost astia de la internet acum cateva zile, ca sa-mi traga cablul de internet pe geam, a facut o gaura, a taiat mufa, a bagat inapoi cablul in mufa, si toate firele alea colorate in ele, el cum a putut?

| Raul9004 a răspuns (pentru AkiseAru):

O mufă utilizată nu se poate. Există mufe goale care pot fi cumpărate, dar cablarea e puțin cam dificilă, deși nu imposibilă. Partea mai nașpa este că ai nevoie de un anumit clește, care poate că e ceva mai scump.

| AkiseAru explică (pentru Raul9004):

Pai daca tai cablul de deasupra cu cutitul, cu foarte mare atentie, si apoi il cablez, va functiona?

| danutzu96 a răspuns (pentru AkiseAru):

A pus ALTA mufa. Probabi lca nu ai fost atent. NU se poate reutiliza o mufa, pentru ca lamelele dupa ce sunt stranse nu se mai desfac.

| AkiseAru explică (pentru danutzu96):

N-am spus sa pun alta mufa, ca am alta noua.
Intrebarea este daca pot schimba unul, sau trebuie sa-i chem neaparat pe baieti.

| AkiseAru explică (pentru Raul9004):

Pai nu-l misc, chiar acum stau pe internet cu tija de la mufa rupta, Multumesc!

| Raul9004 a răspuns (pentru AkiseAru):

Se poate cabla dacă tai oricum, doar că ai nevoie de o mufă goală și de un clește pentru mufat.

Oricum, dacă nu miști foarte mult cablul ar trebui să funcționeze fără probleme și așa, fără acea siguranță care s-a rupt.