| OneTap a întrebat:

Am pe unitate 2 beculete. Unul albastru si unul rosu. Cel albastru e normal sa fie aprins insa cel rosu NU! Acest beculet rosu de aprinde de ceva timp, ceea ce imi da de gandit ca ceva se intampla de rau cu pc-ul. Ca componente am:
i3-7100
4gb ram
GeForce 730 2gb
Hardisk de 1tb
si placa de baza h110m pro-vd (msi-7996)

Ce ar putea cauza aprinderea acestui bec?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MariusDinita a răspuns:

Salut, exista doar doua tipuri de becuri standard pe o unitate desktop, power LED si HDD Led, Power led sta aprins non stop si asta arata ca unitatea ta este pornita, cand o opresti se stinge, becul HDD Led se aprinde si se stinge ori de cate ori HardDisk-ul tau este folosit, in IDLE becul sta stins, cand HDD este in folosinta becul se aprinde, culorile becurilor difera de la o carcasa la alta. Nu ai de ce sa iti faci griji din pricina ledurilor, daca ai cu adevarat probleme la unitatea ta desktop in functie de caz ai diverse simptome, spre exemplu daca ti se arde placa video iti apar dungi pe ecran si daca dai restart ecranul ramane negru, daca hard-ul se strica o sa incepi sa ai din ce in ce mai multe blue screen erorr pana la momentul in care nu vei mai putea deloc sa bootezi windows-ul, daca ai probleme cu sursa ventilatoarele din unitate iti pot porni dar ecranul tau va fi negru, acest lucru poate indica o alimentare partiala a placii tale de baza, etc, probleme sunt diverse, daca auzi bipait sau vezi dungi pe ecran revino cu intrebari pe TPU

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Un bec iti arata ca e PC-ul pornit (adica ala albastru) iar cel rosu iti indica cand e folosit Hard Disk-ul, de obicei clipoceste. Nu te deranjeaza cu nimic becul ala.

| JicaContra a răspuns:

Cand se aplica becul rosu, iesi afara si incepi sa urlii "am corona virus"... cat poti de TARE
ce conteaza ca iti arata doar ca hdd/sdd are activitate!
e rosu, asa ca URLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Beculetul rosu reprezinta activitatea hard discului si se aprinde cand descarci ceva sau cand stochezi ceva pe hardisc sau cand pornesti o apicatie