| Nicusor20042014 a întrebat:

Am primit un laptop Toshiba satellite pro nb10-a-125.
Este un laptop slab,primit de la o scoala din Franta,am terminat studiul la acea scoala si laptopul ramane la mine, nu pot sa descarc nimic pe el, imi cere parola profesorilor.
Asa ca i-am dat reset, i-am pus 4GB ram, deoarece avea 2.
Mai am un laptop, cumparat are un Core i 3 si tot 4 GB ram, as vrea sa ii pun Core I3, pe cel Thosiba, care are Intel Celeron.
Ii pot schimba procesorul acasa?
Daca il schimb la ce trebuie sa am grijă?
Daca ii pun Core I3, face fata?
Am auzit ca trebuie schimbata si placa de bază

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Majoritatea laptopurilor nu permit schimbarea procesorului.
Acesta e sudat pe placa de baza.
In cazul tau, nu e exclus ca cele doua sisteme sa fie chiar incompatibile (n-ai spus ce model de laptop ai acasa).
Decat sa te chinui cu Toshiba, mai bine investesti in imbunatatirea laptopului propriu. Celalalt tine-l doar ca rezerva (fara sa ai pretentii mari de la el) sau vinde-l pe site-urile de anunturi.