| anonim_4396 a întrebat:

am primit un PC cadou de la parintii mei. Normal ei nu stiau ce sa imi ia, asa ca mi-au luat un PC cu i7-6700 nu K si un gtx 750Ti si 12 GB Ram. Intrebarea mea este daca voi schimba placa cu un GTX 1050Ti imi va merge la fel cum mi-a mers pana cum sau trebuie sa schimb si procesorul ca sa mearga mai bine. A si credeti ca e compatibila 1050-ul fara sa stiti celelalte componente?

Răspuns Câştigător
| KnyRPG a răspuns:

Daca iti merge perfect nu inteleg de ce trebuie sa schimbi placa video. Nu procesorul nu trebuie schimbat pentru ca compatibil cu 1050Ti (uita.te pe yt pentru mai multe recomandari)

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru KnyRPG):

Pentru ca gamerii au nevoie de cele mai noi si mai scumpe dispozitive.

| KnyRPG a răspuns:

Da e clar ori cum parinti lui au dat 40 de milioane pe un pc cat de cat si el vrea alta llaca video de inca 9 milioane si ceva (https://m.emag.ro/......D70F52BBM/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru KnyRPG):

Daca aveam asa parinti ii bateam cu batatorul de covoare. In 1997 cand era cam nebulos sectorul asta de piata si m-am dus din provincie pana in Bucuresti ca sa imi iau calculator, si nici macar nu aveam net iar documentarea am facut-o din reviste si tone de telefoane la firmele de profil, si tot mi-am facut calculatorul din componente cum am vrut eu... si mult mai ok la bani decat daca se duceau ai mei sa muste vreo "oferta" fara sa ma intrebe.

Bula
| Bula a răspuns:

Observ ca nici tu nu te pricepi.

Calculatorul tau peste 10 ani va fi unul mult depasit, iar tu vei fi "leguma" plantata langa calculator.

Eu nu-ti luam acel calculator, mai degraba un echipament serios pentru excursii si drumetie.
Mult mai de folos si mai sanatos!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pentru ca nu sunt compatibile!

| KlibrDM a răspuns:

Placa video este compatibila, doar sa ti-o tina sursa. Daca ai "sigil" de garantie, nu-l desface tu. Du-te acolo de unde ti-au luat parintii PC-ul si spune-le sa-ti schimbe placa video iar apoi sa reaplice un alt sigil.
Si daca tot iti iei o placa video, ar fi bine macar un GTX 1060 6GB. Cat despre procesor, este mai mult decat capabil sa ruleze impreuna cu cele mai bune placi video de pe piata.

| alexboss2020 a răspuns (pentru KlibrDM):

Si gtx 1060 3gb e ok doar ca mare greseala la aceasta placa video este ca nu are 4gb, am avut gtx 1060 3gb si in 1440p pe setari maxime aveam cam cu 15-20 fps-uri mai putin decat este normal, jocurile cer 4gb vram pe setari maxime asa ca am schimbat-o cu in RX 580 8GB MSI GAMING X si nu imi pare rau, mai ales ca aveam monitor 72hz cu freesync!

| KlibrDM a răspuns (pentru alexboss2020):

Una din probleme unui GTX 1060 3GB este exact ce ai zis tu, in plus, modelul de 3GB e mai slab cu aproximativ 10% decat modelul de 6GB.

| alexboss2020 a răspuns (pentru KlibrDM):

Nu stiu de ce cei de la Nvidia nu au fact-o de 4gb, dar e treaba lor! Astept a doua generatie de procesoare ryzen!

| KlibrDM a răspuns (pentru alexboss2020):

Iar eu astept cu nerabdare laptopuri cu ryzenwinking

| alexboss2020 a răspuns (pentru KlibrDM):

Si eu, stiam ca o sa apara, iti dai seama sa ai 8 nuclee pe un laptop! Nice! Tine-o tot asa AMD!

| Costi21FTW a răspuns (pentru KnyRPG):

Daca ei sunt de acord dc sa nu fac asta?

| Costi21FTW a răspuns (pentru Bula):

Asta nu te priveste, daca nu ai un raspuns la ce am intrebat te rog sa nu scrii degeaba