| anonim_4396 a întrebat:

Am pus un HDD nou intr-un pc. Totul e bine pana cand se blocheaza iar sistemul de operare face la fel... Faza e ca dupa ceva timp incepe iar sa mearga si dupa se blocheaza. (se aude un ticait cand se blocheaza). Ati patit asa ceva? Daca da, cam care e problema? (am pus HDD-ul si in alt pc si mergea calumea).

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Probabil cpu are ceva

| NLS a răspuns:

Dacă ai testat HDD in alt sistem și functioneaza bine, poți verifica în cel cu probleme:
RAM ul (fie e o plăcută defecta, fie nu face contact perfect)
Sursa (nu scoate tensiunile necesare)
Placa video (poate fi un freeze de ordin grafic, fără nici o legătură cu procesorul, ram, placa de baza, etc... )
Dar întâi de toate, intra în bios și da un Reset to defaults.
Daca ai și ssd, nu uita sa comuti de pe IDE pe AHCI.

Și ziceai ceva de sunete.
Te referi la codurile de eroare?
(un anumit număr de bipuri sonore, ce reflecta fiecare o alta posibila eroare hardware)
Verifica aici

http://www.website-go.com/artikel/beepcodes.php

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Si daca nu are placa video externa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verifică HDD-ul de sectoare defecte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pare sa aiba

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pare, nu pare, verifică. Am avut o situație similară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat 2 placi video si face la fel. Apropo procesorul si memoria stiu sigur ca nu s de vina.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare producator de hdd ofera softuri de testare a dispozitivului de stocare pe care il lanseaza pe piata. Ar fi bine sa rulezi aceste utilitare, pentru a fi sigur ca nu hardul e sursa problemei, ci alte componente din sistemul tau. Nu merge cu "Nu cred ca...", ci trebuie sa te convingi ca e o piesa sau alta care genereaza erori.

| costinvlad a răspuns:

Baga SSD ca are compatibilitate cu orice Chipset si Bios. HDD ppate o fi pe 5400 RPM si rasnita or avea CPU prea slab. Baga un SSD.