| Stroiu_Andrei_1997 a întrebat:

Am reciclat recent un monitor cu display-ul spart in spreanta de al transforma intr-un lightbox insa imi da de cap invertorul ccfl pentru cele doua lampi (TAD424-6, EA02424T) si anume ca nu pot sa alimentez cele doua lampi (il conectez la 12v lampile clipesc odata si se sting). Invertorul este cu 6 pini (2-12v, 2-3/4v, 2GND) Cum sa fac sa alimentez continuu cele doua lampi si sa duc proiectul la bun sfârșit?

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauti- sau ridici schema electronica a circuitului (invertor + lampile), dupa care analizezi functionarea si iti vei da seama.
Daca nu te descurci cu analiza schemei, atunci o postezi si te putem ajuta.
Daca nu te descurci nici sa-ti gasesti /ridici schema, atunci apelezila un electronist priceput.

| Stroiu_Andrei_1997 explică (pentru Bula):

Nu gasesc schema niciunde. Nu stiu ce sa fac cu firele de enable si dimmer caci tare am impresia ca de la semnalele alea doua nu merge dracovenia

Bula
| Bula a răspuns (pentru Stroiu_Andrei_1997):

Ridica schema circuitului de iluminat!
Daca-l postezi undeva, atunci te pot ajuta.

enable - probabil este un nivel logic, folosit la standby - aprindere /stingere lumina fundal
dimmer - probabil regleaza nivelul iluminarii si are nivel analogic.

Cele doua valori pot fi 0/5V (logic) la "enable", respectiv 0-5V (sau 0-12V) la intrarea "dimmer" (eu presupun 0-5V).