| anonim_4396 a întrebat:

Am reinstalat pe calculator windows-ul(Windows 7 Ultimate SP1).

Problema este următoarea: am 4 hard disk drivere iar Windows-ul s-a instalat în Local Disk(Chappy.

Am probleme cu 3 hard disk-uri. Unul dintre hard disk-uri(D) are o iconiță mică ce seamănă cu cea de la User Accounts în partea stângă jos și ori de câte ori intru în acest hard disk, singurul folder care există în el este unul transparent numit ProgramData care conține un alt folder numit Microsoft ce conține de asemenea foldere și fișiere de ale Windows-ului. Înainte de instalarea windows-ului, acest disk era aproape liber iar acum mai bine de jumătate din memoria sa este plină. Înainte de asta, disk-ul ăsta avea mai multe foldere cu fișiere diverse dar acum singurul folder afișat este ProgramData.

Hard disk-ul(E) conține tot un folder transparent numit ProgramData ce conține foldere ale mai multor programe ce au fost instalate înainte. Și aici o mare parte din memorie este ocupată, acest disk fiind și el aproape liber înainte de reinstalarea windows-ului.

Hard disk-ul(C) conține și el tot un folder transparent numit ProgramData ce conține foldere ale mai multor programe vechi + un alt folder transparent numit MSOCache.

Ce pot face? Cum pot rezolva problema asta mare? Vă rog tare mult să mă ajutați! Clar dau fundă celui care mă ajută, celui mai bun!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate modifica marimea partitiilor.
Poti de asemenea sa mai montezi un al doilea hard disk in calculator si /sau sa folosesti un hard disk exterior pentru salvari.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu inteleg exact ce ai scris aici, te rog sa specifici mai exact!
1. "am 4 hard disk drivere". Ce inseamna asta la tine? Ai un hard disk cu 4 partitii sau ai 4 hard disk-uri in calculator?
2. Ai avut fisiere /foldere importante pe hard disk inainte de instalare, pa D:, E: sau F:?
3. Cum ai procedat la instalare? Ai sters toate partitiile dupa care ai facut alte noi?
4. La inceputul sau pe parcursul instalarii ai formatat C:, D:, E: si F:?
Daca dai raspunsurile exacte, atunci iti pot da raspuns cu privire la posibilitati.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am revenit cu detaliile:

1. Am un singur hard disk cu 4 partiții

2. Pe D am avut niște foldere cu poze, muzica, etc.

3. Nu, n-am făcut asta.

4. Nu am formatat nimic.

Sper că am adus toate informatiile necesare. Sper ca te-am lămurit și că mă vei putea ajuta.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

"(D) are o iconiță mică ce seamănă cu cea de la User Accounts" + "acest disk era aproape liber iar acum mai bine de jumătate din memoria sa este plină".
Concluzia mea este ca in aceea partitie trebuie sa existe undeva si materialele (folderele si fisierele) pe care le-ai avut inainte, doar sunt ascunse.
Accesul la fisierele ascunse se poate face setand "vizualizarea fisierelor ascunse" (hidden files) din proprietatile folderului partitiei, cand este deschis sau a Windows Explorer-ului. Vor aparea multe foldere si fisiere ascunse de sistem, care nu trebuie modificate sau sterse. De asemenea, pot fi vizualizate si cu programul Total Commander, setat pentru vizualizarea fisierelor ascunse.

Trebuie verificat pe Desktop daca nu a aparut o iconita la materialele vechi, salvate sau in Recycle Bin la cele sterse.

In ultima instanta, se poate incerca recuperarea materialelor pierdute instaland programul Recuva, scanand partitia D: si salvand rezultatele pe partitia E: sau F:, unde incap.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Îmi poți spune cum să fac toate astea cu Total Commander? Adica să-mi spui toți pașii necesari, să-mi arăți exact unde să intru. Și cum pot elibera spațiu de pe acele partitii? Dacă mă ajuți cu toate astea, iți voi da fundița.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și vreau să rezolv problemele calculatorul în întregime, așa cum este specificat mai sus. Mai ales problema partitiei D.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stii sa folosesti Total Commander, atunci:
1. Il copiezi pe un stick USB (intregul folder) de pe un alt calculator unde-i instalat pe radacina partitiei C:
2. De pe stick il copiezipe calculatorul tau, tot pe radacina partitiei C:
3. Pornesti commandr-ul (din fisierul totalcmd.exe )
4. La setari pui limba romana si afisarea fisierelor ascunse
5. Pe unul din panouri alegi partitia D:, iar pe celalalt partitia E:
6. Cum mergi cu cursorul pe foldere, vezi marimea continutului. Folderele mari sunt suspecte sa contina materialele tale
7. Intrii in folderele suspecte si vezi ce contin. Daca ai gasit o parte din materialele tale caztate, atunci le marchezi si le muti (F6) cu folder cu tot pe celalalt panou ( E: ).
8. Continui cautarea pana ce nu gasesti si nu ai mutat tot pe E:.
9. Folderele si fisierele care nu-ti mai trebuie le poti sterge (daca sistemul permite) marcandu-le si cu ajutorul tastei F8.
10. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ori de câte ori încerc să șterg unul dintre aceste foldere și fișiere îmi dă următoarele atenționări:

you require permission from trustedinstaller to make changes to this file

you require permission from administrators to make changes to this folder

you require permission from computer's administrator to make changes to this file

Cum pot rezolva problema asta? Cum le pot sterge?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Acele foldere sunt protejate de sistem.
De regula, ele sunt si invizibile in mod normal.
Se pot sterge cu drept de administrator, modificand setarile de protectie (e cmplicat pentru utilizatorii de rand) sau lansand alt sistem de operare si accesand "din exterior" discul (la fel de complicat pentru utilizatorii de rand).

Daca ti-au gasit folderele, atunci lasa acele foldere in pace, nu le sterge, nu te vor incurca cu nimic.
Daca n-ai gasit materialele cautate, atunci va fi nevoie de un specialist in recuperari (costoâisitor si cu sanse reduse).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Deci să nu mai șterg nimic? Am încercat să formatez acea partitie dar nu am reusit(cred ca din cauza asta nu-i asa?). Deci nu voi mai putea goli complet niciodata acea partitie, nu-i asa? Toate aceste fișiere ascunse ocupa aproape 4 GB din aceea partiție a hard disk-ului.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai gasit ce cautai?

Windows-ul face salvari la fiecare pornire, deci 4 Gb sunt putine (inca).
Deci poti lasa acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Da, am găsit dar îmi doream să am cât mai mult spațiu liber în aceea partiție. Oricum e bine și așa!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate modifica marimea partitiilor.
Poti de asemenea sa mai montezi un al doilea hard disk in calculator si /sau sa folosesti un hard disk exterior pentru salvari.

| gelu1970 a răspuns:

Cand formatezi iti salvezi toate arhivele inainte de formatare.
in alta ordine de idei cred ca nu ai instalat windows asa cum ar trebui.
la instalare cel mai indicat e sa stergi tot, si apoi sa refaci partitiile sau sa dai format hdd.