| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Am revenit cu o intrebare. Am un pc mai vechi foarte slabut pentium 4. Vreau sal,, updatez,, adica sa-i schimb procesorul cu unul mai mare. Momentan are pe el un Intel Celeron 1, 6 Ghz 2 MB parca pe un socket LGA 775. Placa de baza este aceasta din imagine : http://images7.okr.ro/......00_700.jpg
O placa MSI P4M890/900M2 nu este chiar asa performanta dar asi dori sa o inbunatatesc.
Procesorul care vreau eu sa-l cumpar este un Intel Dual-Core D820 2,8Ghz/2M/800/socket 775. : http://images2.okr.ro/......00_700.jpg
Am mai schimbat procesoare deci nu este o problema. Dar vreau sa-mi spuneti daca se va potrivi ( la pini stiu ca se potriveste :)) ) Dar nu stiu daca il suporta placa de baza. Funda + Vot

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Placa da de baza suporta orice procesor pe socket 775 LGA, fie el dual-core / quad-core. Facand un upgrade de procesor cu unul mai performant, si consumul va creste. Te rog sa specifici ce sursa ai.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru Jipa95):

Este o sursa noname de 450w

| Jipa95 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Noname ( asamblata pe vapor ) totusi, ai putea face upgrade la procesor cu ea deci merge.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru Jipa95):

Da sursa e o chinezarie laughing Multumesc de raspuns am cautat detalii pe saitul celor de la MSI si nu prea am gasit. De descurcat cu asamblarea ma descurc nu este prima data cand asamblez un pc sau schimb un procesor. Asta e prima data cand am de aface cu un socket LGA 775 Mersi mult de raspuns am sa montez procesorul si am sa revin cu detalii happy

| AdrianBoss17WOLF explică:

Sau am mai gasit si un INTEL CORE 2 DUO E6300, 1.86Ghz,.2 NUCLEE, 2MB CACHE, 1066 FSB, SOCKET LGA775 ce ziceti?