| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Am revenit si eu cu o intrebare? Am o plasma 106 cm bluesky ( nu este LCD). bun! Cand o pornesc merge cam vreo 60 sec. si ii apare o dunga neagra in partea stanga de vreo 4cm. Imaginea se vede clar ( pana nu ii apare dunga neagra) dupa ce apare dunga imaginea nu se mai vede clara. Ea este adusa din Franta. Deci cum as putea sa o repar? Funda+ Vot

13 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Daca te pricepi catdecat verifica vizual condensatorii electrolitici sa nu fie "umflati"in special in sursa! apoi pe placa de baza.

cond. "umflati":

http://tehnologie.urmatorulpas.com/......-placa.jpg

http://www.incepator.pinzaru.ro/wp-content/uploads/condensator.jpg

cond. functional:

http://images9.bizoo.eu/......631479.jpg

http://lab501.ro/wp-content/uploads/2012/07/DSCF7349.jpg

Bineinteles ca tensiunea de lucru in sursa va fi pentru ei mai mare(350-400V).
Mai poti verifica(cu un instrument de masura/aparat de masura) diodele din puntea redresoare 4 la numar

Daca doresti da-mi modelul TV-ului si poate gasesc o schema pentru a masura tensiunile in anumite puncte de control si a delimita mai usor defectul.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Ea este o plasma Bluesky de 106cm modelul BS4216HI

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Am sa caut o schema.
Pentru inceput poti verifica ce am scris mai sus. Tinem legatura thumbs up

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

OK. Am incercat ce este mai sus.
M-am uitat la condensatori ( i-am privit si nici unul nu este umflat). Si diodele le a masurat un lectronist si mi-a spus ca sunt in regula si ele si condensatori. Dar tot nu a reusit sa-i dea de cap.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Oare ce o fi?

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Ai incercat se intri in setarile pentru intrari semnal? Sa schimbi de acolo ceva cu (PAL-SACAM)Nu sti cine face sub marca asta? Panasonic, LG, Samsung? Ca nu gasesc nicaieri vreo referire la plasme Bluesky. Diagram(scheme).Ai cartea tehnica? Poti intra "Service Mode"?(din telecomanda)

http://www.tv.quuq.org/index.php?ind=downloads&op=section_view&idev=6

Apropo folosesti intrare antena normala? Mufa RF?
Ai incercat sa vezi cu un DVD-player prin mufa Euroscart sau prin mufele RCA sa vezi face acelasi defect?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Nu stiu nici eu cine este sub marca sa! SI da folosesc mufa normala de cablu tv. SI am incercat si cu DVD-player-ul cu mufa RCA. Plasma nu are nici telecomanda si nici carte tehnica. Dar am vorbit cu cineva de la Craiova si o sa ma duc dupa sarbatori sa vad daca o poate repara. Oricum mersi pentru interesul dat. Mersi mult de tot! happy Sarbatori fericite! happy

| stlucian a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Am incercat pe cat posibil.Multumesc de urari.Multa sanatate tie si parintilor tai si celor dragi tie.
Un simplu Lucian te saluta! :-H

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru stlucian):

Mersi de Urari Lucian! happy happy happy

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Se poate repara.Nu este ceva foarte grav.

Trebuie sa te adresezi la o firma depanatoare din zona ta.

O zi buna.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru Kilobyte):

Mersi de raspuns! Dar as vrea sa-i dau eu de cap! Oricum o sa incerc si la o firma de electronice.

| Kilobyte a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Nu cred ca poti sa ii faci ceva deoarece trebuiesc masurate niste componente electronice din ea.