| costin007 a întrebat:

am si eu 2 difuzoare de bass luate de pe genius 5000 si as vrea sa le pun intr-o boxa +tweeter boxa va deveni bass incinta si difuzoarele luate dupa bass reflex cum conectez noua statie la boxa am inteles ca trebuiesc legate +la - si -la + este adevarat?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua solutii:
1. Fie apelezi la un electronist cunoscator
2. Fie incerci tu, pe riscul arderii statiei, sau - in caz mai bun - auditie proasta.

Degeaba sa-ti dam aici explicatii, vei pati ca in filmul cu dezamorsarea bombei:
Unul statea in fata unei bombe si intreba prin statie, care fir sa fie taiat.
"- In manuali scrie ca sunt 3 fire: alb, negru si rosu. Trebuie sa tai firul rosu!
- Bine, sefule, dar aici sunt patru fire: galben, verde, albastru si mov. Pe care sa-l tai?
- Taie-l pe al doilea. Daca a fost firul bun, atunci raporteaza-ne succesul!"

| costin007 explică (pentru Bula):

Aaa ori esti prost ori ma iei la misto...eu am intrebat daca pun difuzoarele de bass pe pe sistemul genius 5000 intr o alta incinta mai scoate acelasi bass sau trebuie sa modific cv la ele ce e asa greu de cap

| Bula a răspuns (pentru costin007):

Ai auzit de inginerie de sunet?
Ei se ocupa cu proiectare acustica (incinte, auditii in spatii inchise sau deschise etc).
Tu chiar crezi ca, bagand niste difuzoare in orice incinta sunetul va suna la fel?
Inchipuie-ti doar, cum ar suna corzile unei viori montate pe o cutie de pantofi sau de conserva...
Sistemul Genius (ca si orice alt sistem) este proiectat si optimizat IN ANSAMBLU, atat partea electronica, cat si difuzoarele si incintele (cutiile). Daca modifici ceva, si rezultatul se va modifica.

| costin007 explică (pentru Bula):

Ok si da am auzit de ingineria de sunet si cutia este facuta exact cum trebuie parametri etc si repet a nu stiu cata oara "daca pun difuzoarele in alta incinta va scoate acelasi bass pe o cutie de bass incinta adica cutie inchisa fata de cutia lui care este bass reflex adica cutie cu gaura de aerisire ce este asa de greu...

| Bula a răspuns (pentru costin007):

Tocmai acest lucru am explicat: schimband incinta se schimba si sunetul.
Pentru a se auzi la fel, trebuie re-acordat intregul sistem - daca permite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Da, plus la plus i minus la minus, daca de exemplu ai fire de diferite culori, sa zice m un fir roșu si unul negru, roșu e plus si negru e minus, dar mai trebuie sa fi atent si la alte lucruri cum ar fi impedanta difuzoarelor, daca au 4 ohmi si statia ta tot 4 ohmi scoate atunci e bine, dar daca statiei tale îi trebuiesc boxe de 8 ohmi si tu îi bagi de 4 ohmi sa fi atent sa nu o dai la maxim ca se ard difuzoarele, trebuie si la wataj sa te uiti, citi wati au boxele tale? Si pe statie in zona mufelor unde conectezi boxele ce scrie? Cîti ohmi si citi wati? Ce marca este statia?

| costin007 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aaa astea le stiu nu-i prima oara cand fac asa ceva doar ca nu stiu daca se va auzi bine difuzoarele daca le pun intr-o alta incinta legate in paralel plus un tweeter si cum sa fac incinta ca ele au avut cutie cu gaura si eu am cutie fara gaura trebuie sa i fac gaura sau scoate bass si fara gaura asta am intrebat