| KLiNK a întrebat:

Am si eu nevoie de o placa video si nu stiu ce sa aleg. Am un Athlon 64 x2 5600+ ca procesor si 2gb ram (pe viitor fac upgrade la 4). Am o sursa de 300w si asta m-a impins sa iau o placa cu arhitectura noua. Asta deoarece este mai economica. Ma gandeam la AMD Radeon R7 240. Chiar este foarte buna din ceea ce vad. Imi puteti recomanda placi video pentru sistemul pe care il am eu? Este ceva mai bun pentru pc-ul meu? Voi juca si ceva jocuri din 2010-2011. Jocuri care cred ca le-ar rula fara probleme.
Dau si FUNDA! big grin

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Este cel mai performant gpu pe care il poti lu in momentul asta pana in 3-400 lei. Un upgrade la 4gb ram te-ar ajuta foarte mult. Totusi ai un procesor destul de slabut asa ca asteapta-te in unele jocuri un mic bottleneck.
Daca ai fi interesat de r7 240 il am eu la un pret avantajos, inca in perioada de garantie. http://olx.ro/......5vRBu.html
Asa ca si idee, langa un fx 6300 si 8gb ram mi-a rulat gta 5 1440x900p preset medium @40fps avg. Bf 4 la fel, si multe alte jocuri.

| KLiNK explică (pentru Jipa95):

Ma gandesc sa fac un upgrade si la procesor atunci. Dar inca mai strang bani...