| gamerulXDaa a întrebat:

am si eu nevoie de un program pentru ca atunci cand dau zoom pe o imagine acea portiune sa fie clare.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Imaginile sunt facute din puncte (pixeli).
Cu cat mai multe puncte contine o imagine, cu atat mai clar se pot vedea si zoom-urile (adica acele parti din imaginea complexa pe care le selectezi pentru a le vedea pe ecran).

Exista doua feluri de zoom-uri la fotografiere:
- zoom-ul optic, cand obiectul fotografiat este marit, ca si cum te-ai uita la el cu un telescop sau binoclu, dar numarul de pixeli ramane constant, maximul reglat
- zoom-ul digital, prin care selectezi o portiune din imagine, care se va mari la dimensiunile ecranului, dar imaginea vizualizata va contine doar un numar redus de pixeli, adica doar pe cele din portiunea selectata din imaginea intreaga.

Exista si programe profesioniste de reconstituire ale portiunilor de imagine din cativa pixeli (folosite si de polite), dar sunt extrem de scumpe si sunt inaccesibile publicului.

| gamerulXDaa explică (pentru Bula):

Sa fiu mai clar imaginea este un ss la desktop.

| Bula a răspuns (pentru gamerulXDaa):

?
N-am inteles.

4 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Singra metoda accesibila ar fi ca imaginea sa fie vectorizata.

| Dacii2326 a răspuns:

Nu poti, daca pozele nu sunt facute cu un aparat de calitate nu ai cum