| Cosmin1095 a întrebat:

am si eu niste nelamuriri am un PC si as vrea sa stiu ce ar trebui sa ii mai cumpar sa il fac mai performant eu ma pricep cat de cat la calculatoare dar as dori si parerile celorlalti.Resursele mele sunt cam asa: 2GB Ram, Procesor 3.0 Ghz, Placa vide 1746 32 bit, Hardul de 500 de gb si cam atat. Acum as vrea sa stiu ce sa ii mai imbunatatesc pentru ca vreau sa ma joc jocuri mai noi si care cer mai multe resurse cum ar fi Call of duty black ops 2 si multe altele... Funda big grin

Răspuns Câştigător
| Stefanescu_Mircea_1994 a răspuns:

Daca vrei cel mai performant calculator, atunci trebuie sa iti cumperi un procesor Intel core i7. Ghz cat mai mare. cred ca 16GB ram. cred ca e cel mai mare. placa video 3GB GDDR5, si o placa de sunet buna, ca sa fie setul complet. Si un HDD de 1 Tera, sa fi sigur ca iti ajunge,)

| GroparuVesel a răspuns (pentru Stefanescu_Mircea_1994):

De ce cred toti ca i7 e cel mai performant? Uite aici un procesor care se sterge la fund cu i7.http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/opteron-6386-se-28ghz/

7 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Multumim pentru detalii, pe mine sincer m-au ajutat.Acum spune te rog modelul procesorului, RAM DDR cat?, modelul placii video, si modelul placii de baza.

| Cosmin1095 explică (pentru MikeAlexis):

Modelul procesorului este: AMD Athlon(tm) II x2 250, la ram nu mai stiu ce ddr am trebuie sa il desfac si nu pot acum, si placa video este Nvidia Geforce GT 220

| MikeAlexis a răspuns (pentru Cosmin1095):

Ai de facut niste schimbari putin costisitoare. Ai aici un procesor compatibil placii tale de baza (AM3) si o placa video capabila de full HD+Far Cry 3 gratuit pe care il vinzi sa mai scoti din bani

| Cronki a răspuns:

Calculatorul descris de tine poate sa fie si un P4! Ar trebui schimbat tot!
As putea sa te ajut cu o configuratie in functie de bugetul de care dispui! Pentru jocuri iti trebuie un minim 8 mil si max 25 mil.

| Tagaso a răspuns:

Nu trebuie să-l desfaci petru a vedea ce ram ai, descarcă CPUZ.Ai mai avea nevoie de 1Gb ram și de placa video :http://www.gainward.com/main/vgapro.php?id=894&lang=en