| LaurD3athAng3l a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am o placa video NVIDIA FX5500 si nu se mai invarte ventilatorul acela.Se invarte 2 secunde cand aprind PC-ul si apoi numai se invarte.Ce are? Ce trebuie sa ii fac? Si de ce merge placa video atat timp cat ventilatorul acela nu se invarte? Help plssssss

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu pui ulei. Cine-ti spune asa ceva este un idiot. Coolerul este cuplat pe placa video sau pe placa de baza? Daca este cuplat atunci altu-i baiul! Trebuie schimbat senzorul de temperatura, inlocuita pasta termoconductoare sau chiar cooolerul. Trebuie dusa la un meserias.

| LaurD3athAng3l explică (pentru Salontanul):

Da este cuplat pe placa video sad Offf nu stiu cati bani o sa imi ia meseriasul.Este placa video cam veche si nah cred ca o sa ma coste ceva.De asta am zis sa o repar eu.

| Salontanul a răspuns (pentru LaurD3athAng3l):

Nu prea ai cum. Daca este senzorul nici meseriasii nu se baga toti.

| LaurD3athAng3l explică (pentru Salontanul):

Am inteles sad Dar vad ca merge si fara sa se invarta ventilatorul. Daca il las asa mult timp ce se intampla cu placa? Se va arde?

| Salontanul a răspuns (pentru LaurD3athAng3l):

Da. In timp sau in scurt timp. Depinde de componente.

| LaurD3athAng3l explică (pentru Salontanul):

Am inteles multumesc de ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru LaurD3athAng3l):

Cu placere

| K0sti a răspuns:

Sa-l desfaci si sa-l ungi cu ulei de mecanisme fine!

| LaurD3athAng3l explică (pentru K0sti):

Am inteles.Eu am crezut ca este de la vreun fir ceva nu da destula energie credeam eu.Este de la ventilator deci trebuie uns.Am cazut ca pasta de aia alba nu prea mai are.Are ceva daca are putina pe acolo?

| K0sti a răspuns (pentru LaurD3athAng3l):

Eu ti-am spus sa desfaci ventilatorul, nu coolerul cu totul! Acum daca ai facut chestia asta, tot e bine, schimba si pasta termica ca e vitala! Ai grija cata pui!
Citeste aici: http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/

| LaurD3athAng3l explică (pentru K0sti):

Ce ulei de mecanisme fine recomanzi? Ca nu prea ma pricep la IT si alte lucruri de genul asta.

| K0sti a răspuns (pentru LaurD3athAng3l):

De masina de cusut! Poti sa pui si ulei de masina (de motor)! Marca ti-o alegi tu! happy

| LaurD3athAng3l explică (pentru K0sti):

Am inteles multumesc mult. Sper sa il repar ca si asa mai rau nu am ce sa ii fac ca deja nu se invarte laughing)

| sinstyle a răspuns:

Eu zic sa il invarti manual pana o ia din loc.