| InsaneZor00 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Am o unitate mai slabuta si am pe ea 4GB RAM, 2 placute Kingston de 2GB fiecare cu frecventa de 800 dual channel si mai am separat o placuta Kingmax de 1GB tot de 800 MHz dar cred ca este single channel. Daca pun si placuta de 1GB mi-ar scade din performanta? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

"Can I use 3 RAM sticks for dual channel?
To answer your question yes you can use three sticks of ram, however you will not get the maximum performance from it like you will from matched pairs in dual channel. For stability & performance, never mix sets and always configure in dual channel mode"

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Eu nu cred ca vei simti o diferenta, pune-o linistit.

| nicu991 a răspuns:

Daca mai ai slot disponibil si placa de baza suporta mai mult de 4 GB RAM pune-o liniștit.

| vali5 a răspuns:

O sa iti mearga putin mai bine pc-ul nu cu mult dar o sa iti mearga

| CentyLox a răspuns:

Aici e vorba de triple channel... Placuta in sine e compatibila cu restul dar, s-ar putea sa nu citeasca toti ramii in caz ca sunt 4 sloturi dar, doar presupun, poti incerca. Daca ai doar 3 sloturi pe placa de baza, stai fara griji.

| InsaneZor00 explică (pentru CentyLox):

Am 4 slot-uri, mi-i citeste pe toti, dar vreau sa va zic ca merge chiar mai slab. Las placutele alea 2.