| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare am un pc cu o placa video gtx 750 Ti si un procesor i7-6700 as dori sa schimb placa cu un 1050 Ti problema este ca nu stiu ce sursa am stiu decat aceste 2 componente si as dori sa intreb daca pc-ul ar tine aceasta placa avand in vedere placa cea veche + procesorul i7

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Un 1050 ti consuma cu 15w mai mult decat un 750 ti, ceea ce nu e mult, 100% iti va merge un 1050 ti pe sursa ta, 1050 si 1050 ti-urile sunt gandite special pentru oamenii care au surse mai slabe si totusi vor sa se joace.Totusi ai un procesor foarte bun, eu ti-as recomanda sa astepti pana scad preturile la placi video, iti schimbi sursa cu una de 450w-500w calitativa si iti iei un 1060 6gb care este dubla in performanta fata de un 1050 ti si de 4 ori mai performanta fata de 750 ti-ul tau actual fiindca este pacat sa lasi un procesor asa bun cu o placa de buget.
Dar daca nu iti permiti sau nu ai rabdare, poti merge oricand cu un 1050 ti si nu mai schimbi sursa dupa cum am spus.

| anonimg a răspuns:

Ai doua variante:
1. desfaci calculatorul si citesti tot ce scrie pe sursa pana cand ii vei afla modelul;
2. verifici cablurile sursei si vezi daca are un cablu ca acesta: http://www.playtool.com/pages/psuconnectors/pcie6plus2.jpg

A doua placa video are nevoie de alimentare separata.

| Costi21FTW a răspuns (pentru anonimg):

Dar tu ce placa video imi recomanzi asa si bun si la un pret destul de bun si care crezi ca mi se potriveste

| anonimg a răspuns:

Pai cea mai ieftina placa video ca a ta (gtx 750 Ti) este de la 580 de lei in sus: https://www.emag.ro/search/placi_video/gtx+750+ti/sort-priceasc/c
Si eu cred ca este destul de buna. Trebuie sa ne dai mai multe detalii si sa ne spui ce marca este (Asus, amd, etc.) ca sa ne putem da seama mai bine de performantele ei. Pentru ca sunt multe modele de gtx 750 Ti.
Oricum ar fi, daca vrei ceva mai bun trebuie ceva dublu la pret.
Trebuie sa afli si modelul sursei. Nu mai ai cutia de la sursa ca sa ne spui modelul?