| LucianNedumeritul a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare, am un router Digi 250Mbps și plătesc pe lună 67, dacă imi cumpăr un router de 3000Mbps Huawei Ax3 wifi6 înseamnă că plătesc o factură mai mare, să crească factura de la internet pentru că merge mai rapid?

Răspuns Câştigător
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
La RCS RDS ( digi), te costa 40 de lei abonamentul Gigabit ce oferă o performanță de 1G/s.
Pentru a beneficia de această performanță ( cea mai mare din Romania ca si viteza) trebuie achiziționat un router ce suporta gigabit 1000mb/s.
Schimbarea routerului nu schimba si pretul la internet pe luna, nu afectează factura cu nimic. Acel router de 3000 este folosit pentru întreținerea unor servere, daca doriti internet mai performant, schimbați abonamentul pe unu gigabit, si achiziționați separat un router,, gigabit " de 1000mb/s.
Acesta oferă o viteza de upload si download de peste 600mb/s.