| maimutoi21 a întrebat:

Am si eu o intrebare as putea sa schimb procesorul unui laptop? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Unele procesoare se schimba mai usor ca la desktop, altele sunt lipite si se schimba mai greu in service.

| Dau3DveziHD a răspuns (pentru halogen001):

Dar la acest laptop as putea Laptop ASUS X555LB-XX025D, Intel® Core™ i5-5200U pana la 2. 7GHz, 15.6", 4GB, 1TB, nVidia GeForce GT 940M 2GB DDR3, Free Dos. Multumesc.

| halogen001 a răspuns (pentru Dau3DveziHD):

Procesorul Intel® Core™ i5-5200U e pe socket FCBGA1168, deci e lipit, iar schimbarea e dificila, se face in atelier specializat in felul asta http://www.youtube.com/watch?v=YGnSyQ7erws

In plus, i5-5200U e un procesor bun
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-5200U+%40+2.20GHz
si nu e cazul sa fie schimbat.

| EneCristian a răspuns:

Da insa nu tu insuti daca chiar e nevoie sa schimbi procesorul dul la un specialist( pss nu te astepta la un procesor mai bun ci doar acelasi fiindca la laptopuri situatia e diferita si nu prea e rentabil).

| Dau3DveziHD a răspuns (pentru EneCristian):

Multumesc dar de exemplu la acest laptop as putea Laptop ASUS X555LB-XX025D, Intel® Core™ i5-5200U pana la 2. 7GHz, 15.6", 4GB, 1TB, nVidia GeForce GT 940M 2GB DDR3, Free Dos.