| CosminGK a întrebat:

Am si eu o intrebare.
As vrea sa fac zilele astea upgrade de placa de baza, procesor si rami si ma gandeam sa achizitionez ca placa de baza un Asus prime z370-a pe 1151 v2 ca sa fie Intel ( nu vreau amd sau alte marci de placi de baza ) si ca procesor ori un i5 9600k sau i7 7700k sau 6700k. Pe rami ma duc automat ddr4 la 16 gb.
Intrebarea mea este daca sa zicem ca iau placa de baza aceea, mi-o tine sursa de 550w un gtx 1060 de gb, placa de baza Asus prime z370-a si procesorul? Inca nu m-am gandit ce procesor as dori sa iau!
Sper sa ma ajutati va rog frumos!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Un GTX 1060 standard consuma ~125W
unul cu frecvente mai mari, poate ajunge la 170-180W

un procesor 7700K ridicat la 4. 9GHz ajunge la 110W

inca 100W ai nevoie pentru celelalte componente (HDD, RAM, placa de baza, ventilatoare)

si 15-20% e bine sa existe mereu de rezerva.

550W sunt de ajuns, daca sursa nu e o chinezarie care livreaza in realitate maxim 350-400W

| CosminGK explică:

Iti multumesc tare mult pentru sfatul si informatiile pe care mi le-ai dat.Sursa e dea corsair

| CosminGK explică:

Am inteles ca daca fac update la bios pot pune si de generatia a 9 a

| Iulian123450987654321 a răspuns:

Da, o sursa de 550W este perfecta și ți-aș mai recomanda sa îți iei i7 7700k pentru ca placa de baza suporta numai procesoare pana în generația a8-a