| Timotey99 a întrebat:

am si eu o intrebare cat de bine se potriveste acest pc:

Placa de baza Asus P8H61-M LX, procesor Intel pentium dual core G630 2,7 ghz 3mb cache, hard segate 500GB SATA III 7200rpm 16MB barracuda, memoria ram 4gb ddr 3 1333mhz, sursa 450w deluxe.
As vrea sa stiu daca acesta placa video se potriveste:GIGABYTE Radeon R7 250 OC 1GB DDR5 128-bit.
Caci vreau sa o cumpar.
Si mai este ceva are ceva daca momentan ma joc pe placa video integrata?

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

R8 250 este perfect compatibila cu placa de baza. Achizitionand acea placa video, nu va mai fi nenoie sa te joci cu ajutorul graficii integrate in cpu.

| edit28 a răspuns:

Se potriveste.

N-are nimic daca te joci pe cea integrata. De aceea a fost construita.

| Timotey99 explică (pentru edit28):

Totusi daca stau pe ea cand ma joc procesorul ajunge maxim la 55-57 de grade fata de inainte cand aveam placa video 45 de grade si am si schimbat pasta termoconductoare am pus una gold.In idle sta 25-30 de grade.Acuma nu am ce face pana luna viitoare cand mi-o cumpar.

| edit28 a răspuns (pentru Timotey99):

55 de grade nu exagerat

| Timotey99 explică (pentru edit28):

Acum fiind mai frig in camera ca na vine iarna, dar cand era vara s-a restartat de 2 ori cand ma jucam.Si din cate am inteles temperatura maxima este de 69 de grade la procesorul asta.

| edit28 a răspuns (pentru Timotey99):

Ai pus coolerul bine acolo dupa ce ai schimbat pasta termoconductoare?

| Timotey99 explică (pentru edit28):

Da,nu se misca.Acuma sa vad cum o sa stea cu placa video gradele totusi nu ma deranjeaza ca sta 50-60 de grade cu totusi ca la 60 de grade este cam mult pentru acest procesor, ma deranjeaza ca daca vara o sa se mai restarteze cu tot cu placa video am sa fiu nevoit sa ii schimb coolerul ca nu vreau sa mi se strice hdd.

| KodrutZ a răspuns (pentru edit28):

Ete fis, aia a fost construita ca sa ai imagine pe monitor si sa poti folosi calculatorul la un net/office/film ceva, nu ca sa te joci cu ea.
@Timo: Ar fi o idee sa schimbi si rahatul ala de sursa.

| Timotey99 explică (pentru KodrutZ):

Nu o sa ma tina?

| KodrutZ a răspuns (pentru Timotey99):

Tine, nu tine... e ruleta ruseasca. Cel mai nasol e ca atunci cind crapa, iti ia juma' de calculator cu ea. Plus ca o sursa ca lumea consuma si mai putin curent de la priza. Un rahat de-asta de deluxe suge vreo 300W din retea ca sa iti dea tie in calculator 200.