| Pitbull41 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de procesoare:
Eu unul am un procesor destul de vechi un Intel Xeon 3120 de 3, 12 ghz problema ar fi ca mai mereu creste la 100% in task manager cand intru pe google chrome sau ma joc cate ceva. Intrebarea ar fi: Exista riscul sa se arda procesorul sau sa se inchida pur si simplu PC-ul cat timp procesorul este folosit 100 % dar si scade inapoi la 0* si dupa iar urca la 30-100 % si tot asa? Temperatura normala a procesorului este intre 23 si 30 de grade celsius, maxim a urcat pana la 37.
Deci pana la urma care sunt riscurile ca procesorul este folosit 100% mai tot timpul, sunt sanse sa se arda sau doar sa mearga greu PC-ul?
Tin sa Precizez ca, calculatorul se misca foarte bine nu am probleme cu el totusi am o teama cand vad ca procesorul ala urca tot timpul la 100% si dupa scade si iar urca.
Am in plan sa imi iau un Quad Qore Q6600 dar pana atunci sper sa ma mai tina asta ceva timp macar pana dupa craciun.
Cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Daca ai temperatura normala si se duce pe full load, din cauza proceselor sau din cauza software, nu o sa ai probleme cu procesorul decat peste "multa vreme". Ceva il forteaza in anumite momente cel mai probabil, sau cine stie. Fa-i niste teste, un benchmark ceva sa vezi "Ce mai poate" si daca ai posibilitate si buget, fa un upgrade la ce poti. Orice componenta mai buna e binevenita.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

De ce ai schimba un procesor care
e construit pe 45nm
are 3.12 GHz
2 nuclee
are 6MB memorie cache L2 (3 pe nucleu)

cu unul care e pe 65nm,
are 2. 4GHz
4 nuclee,
si 8Mb cache L2

NU castigi nimic semnificativ.
nucleele sunt ele 4, dar lucreaza la frecventa mult mai mica.
Sa nu mai amintesc de arhitectura invechita, ce aduce consum marit si temperatura maxima la care lucreaza in conditii bune e 62 grade (Xeon rezista cu 10 grade mai mult).
Xeonul ala poate sa lucreze non stop, Q6600 e procesor facut pentru "prostime", va ceda in conditii mai aprige.

| Raducons a răspuns:

Nu se arde, doar se poate bloca dupa care isi revine si tot asa.
Impotant este cooler-ul, sa fie bun si sa nu fie franat de praf.

| Pitbull41 explică (pentru Raducons):

Ah nu, am curatat pc-ul acum 3 zile cand am pus si pasta termo conductoare pe procesor, e ca nou acum, problema e ca procesorul este prea solicitat si de aceea am mereu teama sa nu se strice sau sa faca poc.