| AnakinSW a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de schimbarea Windowsului 7 de pe 64 de biti pe 32.
Componentele Pc-ului meu sunt urmatoarele:
-Intel Celeron G1820 2,7ghz
-4gb ram
-O placa video integrata Intel HD
Momentan pc-ul il folosesc pentru SA:MP, CS-GO, Euro Truck Simulator 2, Photoshop, Browsing si filme.
In trecut am avut Windows 7 pe 32 de biti si mergea mai bine decat pe 64. Sa trec inapoi pe 32 de biti? Vreau sa imi mearga ETS2 MP si CS:GO neaparat, stiu ca Adobe Photoshop si altele merg pe 32 pentru ca le-am folosit in trecut. Multumesc anticipat.

15 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc. cu 32 bit pierzi aproape un gb de ram.
in plus 64 bit e mai rapid. posibil sa nu ai optimizat windows si in plus conteaza de asemenea stadiul fizic al componentelor.
testeaza hdd cu crystal disk info. e free si in 1 minut iti spune stadiul hdd: bun, cu risc, rau. daca il gaseste bun e ok. daca nu... windows nu e problema.

| AnakinSW explică (pentru gelu1970):

Este bun, am facut testul chiar ieri, il fac in fiecare luna, nici nu am multe ore, 4787 pentru ca am achizitionat pc-ul anul trecut in august daca nu ma insel, daca as sufla pc-ul de praf ar merge mai bine? Am lag si nu stiu de ce, in start task manager procesorul sta undeva la 50-60 % cand este supra-solicitat si nu stiu de ce am lag asa de mare, poate din cauza memorie ram care sta si in 80 %?

| gelu1970 a răspuns (pentru AnakinSW):

Fizic vorbind e ok daca ai posibilitatea sa il cureti. foloseste un compresor insa presiunea moderata.
pot fii mai multe motive relationat cu procesorul si memoria in task manager.
in primul rand e foarte important sa ai update Microsoft la zi. ceea ce de regula multi nu il fac.
apoi trebuie sa vezi ce procese iti consuma mult.
dezactiveaza serviciile inecesare
desfragmenteaza hdd
dezactiveaza programele ce starteaza odata cu windows, etc.

| AnakinSW explică (pentru gelu1970):

Am facut tot ce ai spus tu aici acum o saptamana si da, il curat cu un compresor. De exemplu acum cand iti scriu tie asta procesorul imi sta in 13% si ramii in 75%. Cand aveam 7 pe 32 biti ramii imi stateau in maxim 10-12% cand scriam ceva pe browser, pe Chrome mai exact.

| gelu1970 a răspuns (pentru AnakinSW):

Presupun ca folosesti si explorer. dezinstaleaza chrome, da un restart, si asteapta vreo 3-4 minute dupa restart. fara sa deschizi alte aplicatii vezi ce iti indica in task.

| AnakinSW explică (pentru gelu1970):

Nu, nu folosesc Internet Explorer.

| gelu1970 a răspuns (pentru AnakinSW):

Spun ca sa poti reinstala chrome.

| AnakinSW explică (pentru gelu1970):

O sa il reinstalez si revin cu raspunsul.

| gelu1970 a răspuns (pentru AnakinSW):

Dezinstaleaza chrome si fara chrome in sistem, restarteaza si vezi parametrii in task

| AnakinSW explică (pentru gelu1970):

Acelasi lucru, tot la fel, iti scriu de pe telefon.

| gelu1970 a răspuns (pentru AnakinSW):

Ai teamviewer in pc?

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a răspuns:

Salut! Poti sa treci pe 32 de biti daca vrei dar nu o sa iti citeasca toata memoria RAM...din aia 4 cred ca o sa iti citeasca vreo 3 sau ceva de genu. Ai putea sa iti mai bagi vreo 2 GB de ram si sa ramai pe 64 biti. Unele aplicatii nu merg pe 32 de biti ..doar pe 64

| AnakinSW explică (pentru Marius-Andrei_Olteanu_1996):

Nu vreau sa fac acum un upgrade la acest pc pentru ca vreau sa imi achizitionez altul. In legatura cu ramul imi consuma cand nu fac absolut nimic 30% cu versiunea de 64 biti.

| bvkeny a răspuns:

E o mare greseala sa treci pe 32 biti. Poti incerca sa reinstalezi windows-ul sau sa treci la windows 10, iar daca-ti merge slab cauta pe net setari cum sa-ti mearga calculatorul mai bine, gasesti zeci de videoclipuri

| AnakinSW explică (pentru bvkeny):

Am avut Windows 10 pe acest PC si merge foarte rau.