| ZzP1nG a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de ubuntu, sistemul de operare linux! Cum gasesc terminalullaughing si daca instalez o aplicatie cum o gasesc ca e bagata de el prin fisierele windowsului am versiunea 12.04

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

În fișierele windows-ului? chatterbox.Da ce să caute fișire de Linux în cele de wingunoi?
Ai muuuulte de învatat și Ubuntu 12.04 e o alegere proastă, deoarece Ubuntu de la versiunea 11.10 a devenit comercial=> mult și prost și ținta lui îi să câștige bătălia cu Microsoft nu clitatea și ceea ce trebuie să fie oppen source și Linux defpat.Adică soft gratis și de calitate superioară. Cannonical o adis Ubuntu la sapă de lemn datorită Unity, care e o mizerie
Accesarea terminalului în Ubuntu se face apăsând ctrl+alt+t
Aplicațiile pe Linux de regulă Nu îs ca la Wingunoi.Ele sunt ordonate toate pe categorii în funcție de utilitatea fiecăruia
De exemplu dacă ai instalat un player de muzică sau filme acesta va fi la Multimedia.
Dacă ai instalat suita office ea va fi la birou și tot așa.Linux nu e Wingunoi și invers
Dacă vrei să accesezi un GUI de precizie de instalare de pachete și șî dezinstalare scrie așa în terminal:
code:sudo synaptic
Enter
Dacă vrei să lansezi centru de aplicații din terminal scrie așa:
code:sudo software-center
enter
Ai multe de învațat. Dacăvrei să înveți linux ia legătura cu mine.te pot ajuta la Debian based distros(deci și Ubuntu că e debian based) la Solaris și BSD iar te pot ajuta.Succe3s

| ZzP1nG explică (pentru DeyCj):

Am vazut ca ubuntu 12.04 este "imposibil" wine are eroare, l-am instalat si din terminal si din store, si am vazut ca acum nu mai e "free" cum era inainte acum se cer bani pe performate la aplicatii, video, etc (sistemul de operare l-am descarcat dupa sit-ul lor si aveau scolo in functie de gradul de performata pe care il vroiam ...si vreau sa zic ca ei cer 125 de dolari pentru fiecare performata pe care o vrei la maxim, si daca le alegi pe toate ajunge la 1000 de dolaristraight face, asa imi cumpar windows 7 ultimate retail si am terminat totulstraight face(retail pentru ca am de instalat pe ceva laptopuri...)Bafta si merci mult pentru raspuns

| DeyCj a răspuns (pentru ZzP1nG):

Adevăru e că nu am mai avut curiozitatea să văd ce e nou pe la cannonical ubuntu Linux de la 11.10 în colo.Da din păcate Cannonical-u o stricat bunătate de distribuție si o cam încalat moral siritul oppen source.De asta eu mă orientez spre Debian Stable.E necomercial și liber.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZzP1nG):

Pacat nu se compara cu windows 10 tenichal preview win 10 are app ca la android faci cont Microsoft si decarci aplicati Link Descarcare Win 10 :http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/preview-iso Si Serial Key apare la satari Si trebuie so introduci daca nu ai doar 30 zile serial de aici :NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR