| DoarAlin a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cunoscatorii in componente pc.
Vreau sa imi cumpar o noua placa video, dar nu stiu daca va intra in actuala mea unitate.
Vreo parere?
https://www.emag.ro/......DXLZT2BBM/

Iar aceasta este actuala mea unitate :
https://altex.ro/......2gb-ubuntu

Răspuns Câştigător
| marian37 a răspuns:

Salut! Placa video este compatibila ÎNSĂ! Procesorul este cam slab pentru ea și se va simţi un ușor bottleneck(placa video este limitată de procesor). Nu este ceva grav, recomand schimbarea procesorului cand ai ocazia. Placa video este lunga si nu stiu daca va incapea...incearca sa masori distanta. Alt lucru ar fi daca ai in sursa un conector pci-e de 8 pini. Cauta pe net "PCI-E 8 pini", vezi cum arata, daca ai si atunci iti vei putea lua produsul.

| DoarAlin explică (pentru marian37):

Multumesc pentru raspuns. Deja am comandat un procesor, Intel Core i5 8600K 3. 60GHz Socket. In trecut am avut probleme cu i7, si am renuntat la el. M-am uitat, unitatea mea nu are asa ceva. Vad si eu ca e destul de lunga... in comparatie cu 950 GTX a mea. rolling on the floor

| DoarAlin explică (pentru marian37):

Https://www.emag.ro/......DZW649BBM/

Dar placuta asta? Cred ca este mai mica decat 950 GTX.
Este vreo diferenta semnificativa in gaming intre ASUS GeForce® GTX 1060 STRIX, 6GB GDDR5, 192-bit si GIGABYTE GeForce GTX 1060 Mini ITX, 3GB GDDR5, 192-bit?
Sunt confuz ca dracu. :))

| marian37 a răspuns (pentru DoarAlin):

Este o diferenţă! 6GB memorie este mai mult decat 3GB. În unele jocuri este vizibilă diferenţa plus ca varianta cu 6GB are frecvenţele puţin mai mari. Ce jocuri vrei să joci? A, și cea cu 6GB are luminiţe laughing.

| DoarAlin explică (pentru marian37):

Naspa. Chiar nu sunt sigur daca aia la 6GB va incapea in carcasa unitatii mele. Sper ca o pot returna eMAG-ului. rolling on the floor

5 răspunsuri:
| Valtok a răspuns:

Ba, cumparati processor Intel core i9 x-series cu 4.5 GHz sau 3.5

Placa video nVIDIA geforce GTX 1080 sau nVIDIA geforce 940mx 2gb

12gb RAM