| coco1981 a întrebat:

Am si eu o intrebare vreau sa achizitionez o placa videotonguelaca video MSI AMD Radeon R7 250 OC, 2048MB, DDR3, 128bit, HDMI, DVI, VGA, Propeller Blade Technology si un procesortonguerocesor Intel® Pentium™ G3250, 3.2GHz, Haswell, 3MB, socket 1150, Box doar ca nu stiu daca imi suporta placa de bazatongue5KPL-AM SE.

Răspuns Câştigător
| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Prietene din pacate procesoare pentru placa aia de baza nu se mai fabrica de ani buni, trebuie sa te orientezi catre unul SH.
Iar din cate vad aici : https://www.asus.com/ro/Motherboards/P5KPLAM/HelpDesk_CPU/ cel mai ok procesor pe care il poti pune este seria quad core q9500, q9505, etc. Pe oricare l-ai pune ai avea performante decente in jocuri.

Despre placa video, nu lua modelul OC ddr3, ci modelul r7 250x ddr5 de 1gb. Este cu aprox. 30% mai performanta fata de modelele ddr3 din serie.

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Placa video, ti-o suporta. Procesorul, nu.

| coco1981 explică (pentru Jipa95):

Placa de baza este P5KPL-AM SE

| coco1981 explică (pentru Jipa95):

Atunci ce procesor pot sa achizitionez

| coco1981 explică (pentru Jipa95):

Atunci ce procesor sa achizitionez, dar sa fie ceva mai bun

| coco1981 explică (pentru TheNiGhTCoReLV):

Dar pot sa iau aceasta placa videotonguelaca video GIGABYTE Radeon R7 250X OC 2GB DDR5 128-bit

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru coco1981):

Prietene din pacate procesoare pentru placa aia de baza nu se mai fabrica de ani buni, trebuie sa te orientezi catre unul SH.
Iar din cate vad aici : https://www.asus.com/ro/Motherboards/P5KPLAM/HelpDesk_CPU/ cel mai ok procesor pe care il poti pune este seria quad core q9500, q9505, etc. Pe oricare l-ai pune ai avea performante decente in jocuri.

Despre placa video, nu lua modelul OC ddr3, ci modelul r7 250x ddr5 de 1gb. Este cu aprox. 30% mai performanta fata de modelele ddr3 din serie.

| CrappinMorth a răspuns:

Nu, nu suporta.
Placa de baza e LGA775
Procesorul e 1150.
Dar, placa video e ok.

| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Placa video este buna o am si eu de o luna, procesorul nu este compatibil... si te-as sugera sa cumperi R7 250x, 1 gb DDR5 NU DDR3 deoarece este mai rapida.

| Daredevil1998 a răspuns:

Ar trebui sa te indrepti spre o placa mai buna daca ai posibilitatea....DDR3...hmmm