| Marian2013 a întrebat:

Am și eu o mică problemă cu camera foto dslr. Aparatul face poze foarte clare, iar în vizor se vede nefocalizat, iar când în vizor se vede clar, aparatul face poza nefocalizată.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai modifica acolo in meniu la autofocus, poate ai stetat pe un puct, sau 7 sau cate are aparatu tau.1
2, pe obiectiv ai un buton de autofocus, on off, daca e pe off, e pe focalizare manuala.
3 Pune alt obiectiv si vezi daca cu ala focalizeaza. Poate sa fie si obiectivul in sine, sa fie bulit autofocus-ul la el.

| Marian2013 explică (pentru anonim_4396):

Cand focalizeaza, apare punctul rosu ca a focalizat obiectul pe care-l voiam si face poza clara, doar prin vizor nu se vede clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2013):

Interesant, la mine punctele alea de focus, se fac verde cand a focusat unde vreau eu, si rosu cand e out of focus.
Despre ce camera e vorba?

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ai vreo rotita de reglaj langa vizor? Daca da, aia e pentru reglaj dioptrii daca porti ochelari de vedere si vrei sa folosesti camera fara ochelari... umbla la aia pana vezi clar. Am un Nikon D90 si are asa ceva.
Folosesti focus manual cumva?
Face poze neclare si cu focusul pe auto?
Ai incercat si cu alt obiectiv?
Da-ne mai multe amanunte.

| Marian2013 explică (pentru danbnz):

Am rotita si nu port ochelari, mi-a curatat un prieten ecranul de focalizare si dupa ce l-a montat la loc, prin el nu se mai vede focalizat, ar mai trebui dat pe - din rotita, dar nu merge mai mult. Daca as mai putea da pe -, s-ar vedea foarte bine.

| Marian2013 explică (pentru danbnz):

Face poze clare pe auto, doar prin vizor nu se vede focalizat.

| danbnz a răspuns (pentru Marian2013):

Curata vizor si prisma...

| danbnz a răspuns:

Despre ce cam foto e vorba?

| Iote a răspuns:

Este dereglat. L-ai lovit? Trebuie trimis in service.