| KLiNK a întrebat:

Am si eu o mica problema: De cateva zile Bios-ul de la PC imi da un mesaj ca data si ora sunt invalide si ca ar trebui sa le reglez din windows. Daca mesajul persista trebuie sa inlocuiesc memoria Bios-ului (acea memorie CMOS). Ceasul de la windows ramane in urma si din ce am citit este de la acea baterie. Imi da cateodata cand aprind PC-ul o eroare cu CMOS ca baterie pierde din putere (dupa un reboot se rezolva). Ceea ce e curios este ca Bios-ul nu mai retine setarile facute de mine si le aplica pe cele implicite.
Aceasta baterie este facuta special pentru un anumit tip de PC? Intreb deoarece as vrea sa cumpar alta si nu stiu cum sa fac...care sunt cazurile de compatibilitate. Bateria stiu unde este si cum arata.
Dau si FUNDA.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

In general toate placile de baza folosesc acelasi tip de baterie model CR2032 de 3V. Poti scoate bateria si o inlocuiesti cu acelasi model. Cand se lucreaza la placa de baza e bine sa fie scoase toate cablurile din calculator - de la priza, monitor, imprimanta si un cablu sa fie legat cu un capat la carcasa si altul de mana - ca sa previi descarcarile electrostatice.

| KLiNK explică (pentru halogen001):

Multumesc pentru sfat. Am cautat intr-o unitate mai veche folosita foarte putin si am scos bateria ei care este CR2032 de 3V exact ca cea mentionata de tine mai sus. Bateria mea este tot acelasi model, asa ca o bag pe cea din unitatea mai veche.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Ia breh una noua in puii mei! Daca esti din Iasi, iti dau eu una cu 3 RON. Sigilata. happy

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

O poti scoate si te duci cu ea sa-ti cumperi alta.http://www.egirl.ro/......op-pc-4765

| Jipa95 a răspuns:

Ti s-a consumat acea mica baterie de pe placa de baza. Reglezi tu data si ora, dar daca opresti pc-ul si il scoti si din priza, se deregleaza inapoi. Schimba-i bateria.