| Maguraa713 a întrebat:

Salut TPU! Am și eu o mica problema...de ceva timp laptopul meu merge greu, asa ca m-am gândit sa nu îl mai folosesc câteva zile. Astăzi, când l-am deschis (menționez faptul ca el ramasese în stand-by) s-a deshis normal și în loc sa apară ecranul acela de stand by cu data și după ce dai click/space sa-ți apara userul și sa te conectezi, apare doar imaginea de fundal a stand-by ului și nu-mi apare userul și sa dau pe conetceteaza. Ca rog ajutati-ma, nu știu ce sa fac.
Menționez și faptul ca înainte, când mergea mai greu puțin, icon-ul acele cu userul apărea mai greu puțin (peste 4-5 secunde), dar apărea. Acuma aștept mult și bine și nu mai apare. Ce pot face? crying
Specificațiile laptop ului :
Dell Inspiron 15 3000
Procesor Intel core i3 gen 7
4 GB RAM memorie, fără alte adaosuri
1 T HDD stocare, nu deține SSD

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Pentru Windows 10 recomand SSD. Cand aveam HDD pe un laptop vechi, windows-ul mergea greu si dupa ce am pus SSD a mers perfect.

| flixbuster a răspuns:

Ce poti face? Orice de la curatat sistem/reinstalat sistem pana la inlocuit HDD defect/componenta defecta (caz maxim de nasol fiind placa de baza).

| Maguraa713 explică (pentru flixbuster):

Pfoai, pai nu as vrea sa îl duc la service... Mai bine iau altul nou, dar nu cred ca părinții mei îmi cumpăra altul, nici nu cred ca îl vor duce la service crying

| flixbuster a răspuns (pentru Maguraa713):

Deci dai 2000-3000-4000-5000 lei pe un laptop dar 50-100 lei pe servicii ca sa mearga bine nu? Ia intreaba-i pe parinti asa sa vezi ce-ti zic.

Ideea e ca pot fi multe cauze, trebuie identificat corect si apoi rezolvat. De obicei o constatare in service costa 50 lei, daca nu repari la ei. Daca repari la ei, (tot de obicei) constatarea e gratis.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Pff...pot fi mai multe cauze. Dă o fuga la un service GSM mai bine.

| flixbuster a răspuns (pentru RalucaRalu2):

La service GSM se mere' cu smartfeonu'
Cu pisi se merge la service de calculatoarewinking

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru flixbuster):

În general service-urile Gsm oferă servicii de reparații și update pentru telefoane, smartphone-uri, laptopuri, calculatoare, tablete și alte dispozitive mobile.
Așadar... tine-ne la curent daca l-ai reparat tu însuți.