| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o placa video ati radeon hd 5450 64bit, credeti ca daca as lua una 7750 1gb gddr5 128bit mi-ar merge mult mai bine sau nu chiar? dau funda multumesc

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Placa video pe care o ai este pe PCI Express iar cea pe care vrei sa o cumperi este tot pe PCI E, deci se potriveste.
Treaba este sa duca sursa.Noua placa va consuma mai mult decat cea veche.

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Da, ar merge mai bine, dar inainte sa o iei, sa te interesezi sigur daca e compatibila cu placa ta de baza, pentru ca una e gddr3 si alta e gddr5.

| taken a răspuns:

Nu conteaza GDDR 3 sau GDDR 5, nu are nici o treaba.Se recomanda GDDR 5.Nu are legatura cu memoria RAM.

| ITMania a răspuns:

HD 7750 este la ani lumina distanta de HD5450 ca performanta, daca ai si un procesor decent:
http://bit.ly/16xn5R2

Consumul este infim, undeva la 50W, nu cred ca vei avea probleme indiferent de sursa pe care o ai.