| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
Am si eu o problema cam grava.
Am un Nokia 6303c, si cum am umblat prin toate setarile si peste tot mai exact, sa mi, personalizez, m-am saturat de ele, si am zis sa trec la modul cum l-am cumparat, adica original si i-am dat o formatare totala(de pe telefon). Aveam cardul in el. Un MicroSD 2GB.Si cand dau sa intru in card, OPA, cere parola.Stiu ca am pus parola la card, si avnd in vedere ca telefonul il citea chiar daca avea parola, am uitat-o, dar mi-am reamintito prin multe incercari, si care sunt sigur ca aia este.
Deci ce poate fi?
Faptul ca am reformatat si am lasat cardul acolo sau ca telefonul a pus o parola la card? Ori alta?
Daca stiti voi vreujn program, setare, stiu eu ce, numai sa pot rezolva problema.
Mentionez ca am incercat si cu un adaptor, sa-l formatez, dar PC-ul nu mi-l arata in MC (my computer). Nu prea mas baga la formatare pentru ca am pe el si 2 eseuri pentru liceu, care in 2 saptamana trebuiesc date electronic la scoala, dar poate reusesc sa fac rost de la colegi.
Deci inca o data va rog ajutati-ma.
Multumesc Anticipat si buna seara!

Răspuns Câştigător
| MariusToc a răspuns:

Salut, am avut si eu o problema asemenatoare legata de card. Aveam o chinezarie de card si nu mi-l citea calculatorul.Cu un adaptor poti vedea ce e pe card si poti copia de pe el in calculator si invers.Intri in my computer si dai click dreapta-format si gata, s-a formatat cardul(s-a sters si ce era pe el dar le copiezi inainte in calculator) FUNDA?

| TopCom360 a răspuns (pentru MariusToc):

Nu imi da nimic.Adica il bag intr-un adaptor SanDisk (SD) si il bag la laptop,deoarece la PC nu am loc pentru card, si cand intru in MC nu-mi arata nimic, niici urma de Removablle Disk sau numele cardului.Am incercat si cititoare de alea format stick,dar degeaba. Aaaa sa nu uit, am vazut undeva pe net ca nu stiu pe unde sa intru imi da un fisier notepad numit mmc parca si acolo gasesc parola dar la mine nu vede cardul deloc, deci nu mere.
Alte solutii?happy

3 răspunsuri:
| RoxyLaLa a răspuns:

Pai eu zic sa te duci la firma de unde ai luat telefonul. ( Vodafone, Orage etc.) deoarece ei sigur stiu ce are telefonul happy.