| Sorinelo19 a întrebat:

am si eu o problema cu calculatorul (mai bine zis cu placa video):
-amd sempron 3000+
-800mhz (cam asa)
-Nu stiu numele placi video si nu stiu de unde sa aflu
-temperetura:40-50 grade cateodata 55
-driver placa video ATI
Deci acum sa va spun care este problema...:
De exemplu eu mi-am bagat fifa 2002(deci ganditiva 2002) si cand am intrat in fifa mi-a aparut o eroare in legatura cu placa video (la unele jocuri eroare de grafica la unele ceva cu grafica)ma rog nu stiu ce sa-i mai fac ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| pk a răspuns:

Datele sistemului nu sunt haioase, acel 800 mhz reprezinta FSB, deci doar a interpretat gresit ce a citit, si nu poate sa aiba placa video de la Nvidia si driver ati, nu-i posibil! O solutie pentru problema ai fi sa iti reinstalezi driverul video, cum a spus Jmecher, Everest-ul te ajuta in sensul asta, sau daca ai deja un driver instalat mai poti afla ce paca video ai daca scrii dxdiag in run care il accesezi din start. si la fifa 2002 din cate imi amintesc trebuie sa ii faci niste regedit-uri si cred ca are si direct3d setup, trebuie sa intrii si in ala inainte sa intrii in joc.bafta

1 răspuns:
| Kattan a răspuns:

In primul rand, datele sistemului pe care le-ai dat sunt... haioase sa zicem.
Sempron-ul ala ar trebui sa aiba vreo 1.8 GHz. Daca ai driver de la ATI inseamna ca ai placa video ATI (sper). Incearca sa reinstalezi driverul placii video (daca tii sa afli ce model ai, sunt softuri care iti spun - Everest de exemplu). Este totusi posibil ca placa video sa fie defecta.