| Udristioiu_Alin_1995 a întrebat:

Am si eu o problema cu ecranul unui laptop Lenovo t420 s...de la o vreme imi apare imaginea lui neclara.Cu cat maresc mai mult rezolutia cu atat imaginea lui vizuala este mai slaba adica nu se intelege scrisul pe monitor chiar si pe rezolutie mica dupa ceva timp incep sa te doara ochii e ca si cum ar fi niste linii negre foarte dar foarte subtiri pe verticala si nu stiu care e cauza...am reinstalat windows-ul cu tot cu driverele de la Lenovo si degeaba poate stiti voi.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ceea ce ti se intampla este absolut normal si asa este corect sa fie.

Monitoarele noi au o rezolutie la care imaginea se vede corect, practic la care 1 pixel din imagine corespunde unui pixel de monitor.

In momentul in care tu maresti rezolutia de afisare, monitorul va avea insa acelasi numar de pixeli si sistemul de operare incearca sa afiseze acest lucru pe un numar mai mic de pixeli, undeva va trebui sa taie niste puncte, ca sa o mai micsoreze.

Sunt doua posibilitati de a scoate puncte din imagine: ori de a ii scoate in mod direct din imagine, ceea ce nu se face deoarece ar arata foarte urat. Ori, a doua metoda se aplica un usor efect de blur (adica se fac neclare), in felul asta eliminarea randurilor de pixel de exemplu nu este la fel de suparatoare pentru ochi. Acest ultim caz este si cazul tau.

Deci, este corect. Este modul fizic in care functioneaza.

Aceasta situatie nu ai fii avut-o atat de pregnanta in cazul unui monitor CRT, (cu tub), deoarece modul de afisare este complet diferit.