| Petru30195 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o problema cu laptopul, luni am deschis laptopul mergea cand am vrut să mă pun la somn am închis laptopul si m-am culcat. Dimineata am deschis laptopul si a pornit tot, după m-am dus la baie si cand am ajuns aparea ecranul negru si i-am dat restart si după aparea ecranul negru si s-a oprit ala de iese aer si era tot deschis si nu făcea nimic. După a pornit ala care iese aer si după nu se mai închidea fanul ala si daca închideam si deschideam la fel, va rog frumos, ajutor.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" s-a oprit ala de iese aer si era tot deschis si nu făcea mmc"

cu cumva era astupat?

| BlackPixel a răspuns:

Este extrem de greu de gasit o solutie din ceea ce ai spus tu.

Ecranul acela negru apare de obicei atunci cand Windows-ului ii lipsesc fisiere. Ar trebui reinstalat Windows-ul, dar daca ecranul nu se aprinde, atunci nu prea vad cum.

Probabil ai descarcat un program dubios cu permisiuni de administrator si a inceput sa-ti stearga fisierele.

| Petru30195 explică (pentru BlackPixel):

Deci nu are cum sa se intample ce ai zis deoarece laptopul lu porneste eu cand il aprindea aparea Lenovo f10 si nu-si ce ceva dar acu nu apare doar apare ecranul negru

| BlackPixel a răspuns (pentru Petru30195):

Ecranul lumineaza? Sau ramane stins? Poate fi o problema a ecranului.

| Petru30195 explică (pentru BlackPixel):

Ecranul este negru dar e deschis laptopul

| NLS a răspuns (pentru Petru30195):

Cand nu primesti imagine pe monitor deloc,
fie s-a miscat RAM-ul (si se poate misca chiar fara sa faci tu nimic, din cauza dilatarii in zona pinilor de contact, ca urmare a incalzirii placutei, apoi a contractarii materialului, cand e oprit)

fie fisa de alimentare a ecranului nu mai face contact, a iesit, etc

Mai exista bineinteles cazul cand se arde ecranul, ultimele 2 cazuri le poti verifica cu un monitor extern si un cablu adecvat
(HDMI, DP sau ce iesiri au monitorul si laptopul).

| Petru30195 explică (pentru NLS):

Am incercat sa sterg praful de pe memoria ram si tot nu merge

| Petru30195 explică (pentru NLS):

Mai vreau răspunsuri va rog am nevoie de laptop.

| NLS a răspuns (pentru Petru30195):

Laptopul trebuie sa aiba o iesire video (mufa HDMI, sau DisplayPort).
Foloseste-o, pentru a-l conecta la un monitor, si daca merge, atunci stii sigur ca nu e RAM-ul vinovat, ci fișa de conectare a ecranului, sau ecranul in sine.

| Petru30195 explică (pentru NLS):

Nu merge nu il detecteaza