| erik20 a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul meu.

Mi-se restarteaza cand ma joc cateodata, sau ingheata si imi apare o imagine albastra de la windows care-mi spune ca s-a gasit o eroare si se scaneaza ca sa se restarteze, dupa restart imi arata cele 3 erori. ceva cu windows.tmp / memory etc.

Mentionez ca windows-ul este 8.1 piratat si activat. Eu as spune ca windows-ul are erori, deoarece placa vide nu-mi trece de 55 grade. Si mi-sa m-ai inchis un joc si mi-a aparut ceva cu : "unexcepted memory (0xx00000)" ceva de genul.

Configuratia mea este urmatoarea:

Amd Phentom II x2 3.3Ghz BLACK EDITION
Gtx 460 768mb GDDR5
8Gb ram 563mhz
2 harduri. 1 de 80 pe care e pus windows-ul, si altul de 500 unde imi pun jocurile etc.

Va rog sa ma ajutati si daca e legat de windows, as dori sa-mi dati un link catre un windows 7 pe 64 bit, va multumesc. Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Majoritatea sunt la fel, insa schimbarea nu e usoara. Trebuie scoase toate cablurile de la calculator (monitor, retea, internet, imprimanta) ca sa nu fie nimic sub tensiune, sa nu fie scurgeri de curent. E bine sa se poarte si o bratara antistatica http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/bratara-antistatica-p-8516 conectata la carcasa pc-ului sau un fir legat de mana si de carcasa ca sa nu se produca descarcari electrice care strica placa de baza.
Bateria trebuie sa fie de acelasi model cu cea din placa de baza, de obicei CR2032 http://www.mivarom.ro/......ium-p-8080
http://www.egirl.ro/......op-pc-4765
http://videotutorial.ro/......ial-video/
Pate nici nu e corecta tensiunea afisata in SpeedFan si bateria nu trebuie schimbata. O baterie cr2032 tine cativa ani. http://youtu.be/GN3MIiX0oAc?t=648

23 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Poate fi si de la sursa, poate nu are destul curent. Placa video consuma maxim 160W http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-460/specifications
procesorul 80W http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Phenom+II+X2+560

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Sursa e de 600w... deci nu cred ca ar fi o problema aici.

Am facut o poza in speed fan. AUX-ul acela nu stiu ce e...

https://postimg.org/image/tl6fn907l/d5aacfcf/

Si acum 15 min am intrat in cs go si cand am dat pe o mapa, mi-a aparut o imagine albastra care imi spunea ca a gasit o eroare la windows. memory.dmp / window.systmp ceva de genul... erau 2 erori cu windows parca.

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Vbat ar fi trebuit sa fie mai mare, in jur de 3V. Daca e afisata, corect, atunci ar trebui schimbata bateria placii de baza. AUX trebuie sa fie o temperatura falsa, de la un senzor inexistent.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Si se potriveste orice baterie, chiar daca iau dupa alt pc, se-o potrivi? Stiu ca e o baterie micuta rotunda undeva pe placa de baza.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Inafara de asta, ce idee mai ai? :/... Mi-se inchide pc-ul in jocuri si tot imi da bluescreen-ul... whea_unccortolable_error. M-am uitat pe net, si tot imi da, doar ca nu se mai restarteaza singur. nu stiu ce sa-i fac

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Ar merge reinstalat windows-ul ca sa ne asiguram ca nu e de la windows, ar merge o verificare a memoriei, http://www.howtogeek.com/......-problems/

Daca se inchide numai la jocuri, e posibil sa fie si de la driverele placii video, poate fi chiar si sursa de alimentare (poate sa scrie pe ea 600W si in realitate sa aiba mai putin, poate sa aiba si ceva defect si sa nu dea curentul care trebuie, poate nu face bine contact la mufe).

http://windowsreport.com/fix-whea_uncorrectable_error-windows-8-1/

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Am verificat memoriile. nu mi-a aratat nimic neinregula. Driver-ul placii video l-am updatat, si se blocheaza/inchide doar in jocuri... Iar cu sursa nu m-am uitat sa vad, daca nu face contact sau ceva... Placa de baza e ASRock 870 Extreme3.

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Poate nu e alimentata bine cu curent placa video.
In instructiuni scrie ca sursa trebuie sa aiba 2 conectori cu 6 pini care se conecteaza la placa video si daca sursa nu are, se foloseste un adaptor de la 4 pini la 2x6pini care se conecteaza la placa video.
http://www.nvidia.com/content/geforce-gtx/gtx_460_user_guide.pdf
Cand se lucreaza in calculator, e bine sa fie toate cablurile scoase de la el (curent, imprimante, monitor, internet) ca sa nu apara curenti reziduali care strica placa de baza.
Daca placa nu e alimentata bine cu curent, e posibil sa mearga bine cand nu e solicitata, dar in jocuri tensiunea pe ea scade in urma cresterii consumului de curent si se blocheaza.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Posibil, ca zilele astea am avut si o tensiune mai slaba de curent, mai vreau sa-mi spui doar cum instalez windows-ul cand am 2 harduri... Adica am 1 de 80 pe care e windows-ul si unul de 500 pe care am jocuri etc. Eu cred ca poate sa fie si de la hard-ul cu windows-ul. Pentru ca mi-a dat alt bluescreen cu critical idea nu stiu cum. happy Chiar te rog sa ma ajuti daca mai ai timp si doresti... happy

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Daca placa video nu e conectata bine la sursa, de exemplu o rezistenta de contact de 0.5 ohmi la 12A da o cadere de tensiune de 6V iar pe placa video raman 6V in loc de 12V si nu are cum sa mearga. Si sursele nu sunt toate bune. Am desfacut o sursa ieftina de 400W si piesele din ea abia daca rezistau la 200W, deci nu avea cum sa fie de 400W.
Pe scurt:
Windows-ul se poate instala chiar pe hard disk-ul de 500GB.
Se instaleaza MiniTool Partition Wizard Free http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
se instaleaza, se porneste, apoi se micsoreaza putin partitia D ca sa facem loc partitiei E.
Se face un DVD sau stick cu windows si se instaleaza in partitia E.

Windows-ul 8 se poate sterge sau se poate lasa asa cum e si cu EasyBCD se poate introduce in meniul de start daca vrem sa-l mai pornim din cand in cand.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Pai da, dar eu vreau sa instalez windows-ul in hard-ul de 80, ca si cum as instala dupa cd sau usb, doar ca eu nu dispun de dvd writer sau stick cu windows. Stiu si eu de partea cu instalarea dupa hard, m-am documentat, dar eu vreau sa stiu cum instalez cand am 2 harduri... Cand imi apare la instalare in partitie, le dau formatare la cea cu 80 si 500 si dupa ce fac?

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Daca vrem sa instalam windows-ul pe hardul de 80, in bios punem prima unitate de pornire dvd-ul sau stick-ul (in functie de locul de unde instalam), pe locul 2 punem hard diskul de 80 si pornim instalarea.
Instalarea apare asa:
- Press any key to boot from CD or DUD... apasam o tasta
- Windows is loading files...
- Starting Windows
- Windows 7 - Language to install: aleg limba si dau Next
- click pe "Install now"
- Setup is starting...
- bifez "I accept the license terms" si dau Next
- dau click pe varianta "Custom (advanced)"
- Apare fereastra "Where do you want to install Windows?"
- dau click pe "Drive options (advanced)" apoi dau click pe partitia pe care vreau sa o formatez de exemplu "Disk 0 Partition 1" apoi click pe "Format". Dupa formatare daca mai vreau sa formatez si alta partitie, de exemplu "Disk 1 Partition 2" dau click pe acea partitie, apoi din nou click pe "Format".
Dupa ce am formatat partitiile pe care am vrut sa le formatez, dau click pe partitia unde instalez Windows-ul ca sa sa fie selelectata cu albastru si numai dupa aceea dau Next si instalarea va incepe pe acea partitie care era selectata cu albastru inainte de a da click Next.
Pe hard disk-ul de 500 nu e nevoie sa dam format la instalarea windows-ului daca nu instalam windows-ul pe acel hard disk.
Formatam numai partitiile de pe hard disk-ul de 80GB.

Windows-ul ar putea sa mearga si mai bine daca ar fi instalat pe hard disk-ul de 500 care trebuie sa fie mai nou si cu viteza mai mare decat cel de 80.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Windows-ul l-am instalat, doar ca nu am internet ca nu mi-s-a instalat driver-ul placii de retea, si nu dispun de un stick pentru a il lua driver-ul... O sa vad ce fac si daca totul va fi okey. O sa-ti dau funda, oricum funda tot o sa primesti pentru munca depusa ca sa ma ajuti pe mine. happy

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Multumesc. As fi vrut sa pot face mai mult happy Sper sa mearga bine si sa nu se mai blocheze.

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Poate merge descarcat driver-ul placii de retea in telefon si de acolo prin cablu USB in calculator.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

Salut din nou, deci am din nou aceiasi problema cu bluescreen-ul si blocarea, doar ca nu mi-se mai inchide in anumite zone ale unor jocuri, doar bluescreen-uri si freeze-uri. Am curatat slot-urile, placutele ram, mi-a mers bine 2 zile, dupa a luat-o razna. Vreau sa ma ajuti in continuare, ca vad ca te pricepi. Daca mai vrei sa ma ajuti, raspunde-mi te rog frumos. happy

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Te ajut cu placere daca pot happy.

| erik20 explică (pentru LinxCont):

As vrea sa-mi dai un fbk, sau link-ul de la profil-ul tau de Facebook ca sa putem conversa mai usor daca poti. Te rog frumos. happy

| LinxCont a răspuns (pentru erik20):

Majoritatea sunt la fel, insa schimbarea nu e usoara. Trebuie scoase toate cablurile de la calculator (monitor, retea, internet, imprimanta) ca sa nu fie nimic sub tensiune, sa nu fie scurgeri de curent. E bine sa se poarte si o bratara antistatica http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/bratara-antistatica-p-8516 conectata la carcasa pc-ului sau un fir legat de mana si de carcasa ca sa nu se produca descarcari electrice care strica placa de baza.
Bateria trebuie sa fie de acelasi model cu cea din placa de baza, de obicei CR2032 http://www.mivarom.ro/......ium-p-8080
http://www.egirl.ro/......op-pc-4765
http://videotutorial.ro/......ial-video/
Pate nici nu e corecta tensiunea afisata in SpeedFan si bateria nu trebuie schimbata. O baterie cr2032 tine cativa ani. http://youtu.be/GN3MIiX0oAc?t=648

| mezeicristina33 a răspuns:

Aa probleme este ca windows-ul tau nu este bun ...si poate capacitatea jocurilor e mai mare si de aia ..cred ca ai virusi..ai antivirus avg sau bit defender? incearca sa ti instalezi alt browser sau windows multa bafta!

| erik20 explică (pentru mezeicristina33):

Deci sa inteleg ca nu are nicio problema componentele, nu? Ci windows-ul. De exemplu, GTA V merge in 70 fps cu totul normal.
Ma joc 30 de secunde si se inchide la GTA V, iar in anumite momente ba se restarteaza in CS GO sau se blocheaza cand stau pe browser. Eu tind sa cred ca-i windows-ul, deoarece componentele imi duc aproape orice, si nici nu se incalzesc.

| mezeicristina33 a răspuns (pentru erik20):

Da da nu e asta problema dar e bine sa consulti pe cineva poate ma insel sau gresesc si eu ca orice om.

| techinpost a răspuns:

I found a webpage from which i get rid out of this type of error issue, now you can also check this once for getting rid of it completely from here: http://www.techinpost.com/error-whea_uncorrectable_error-code-problem/

| erik20 explică (pentru techinpost):

I was resolved, 80gb hard disk was bad. happy But thx for help.