| GoodLuck15 a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul meu si anume se incalzeste destul de tare in cs go si alte jocuri mai solicitante.Se incalzeste in special sursa si procesorul.Ciudat este faptul ca la mine acasa am o temperatura mult mai scazuta la procesor si sursa nu se incalzeste nici ea atat de tare, iar la bunicamea in casa am o temperatura mai mare la procesor si la sursa.Care sa fie cauza?

8 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Ți se pare, nu are cum.laughing
Poate ai stricat coolerul când tot mutai unitatea să faci testele astea. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de temperatura ambianta si mai ales unde il tii. Daca nu circula aerul pe linga el cum trebuie la bunica-ta, atunci asta e buba.

| GoodLuck15 explică (pentru NAT0):

Nu am facut niciun test.Eu trebuie sa ma mut uneori si iau pc-ul cu mine.
Nu aveam cum sa stric niciun cooler de la procesor pentru ca acasa nu se incalzeste asa tare am verificat cu speccy.

| tickey a răspuns:

Nu se face aerisirea bine. Curatal de praf, partea de la sursa unde scoate aerul trebuie sa fie libera. Incearca sa nu il ti langa un calorifer. Daca e foarte cald in casa, nu exista diferenta de temperatura foarte mare si racirea nu se face perfect. Daca problema persista si dupa curatarea prafului, tine unitatea deschisa ( fara o parte laterala). O zi buna.

| GoodLuck15 explică (pentru tickey):

Eu o tin deschisa fara partea laterala si tot degeaba.Am sa cumpar 1 sau 2 ventilatoare de carcasa desii am unul dar ala nu prea are treaba cu sursa si daca problema persista ma gandesc sa nu fie sursa prea slaba si sa se incinga si ea si procesorul

Bula
| Bula a răspuns:

Ti-i depus praf pe coolerul procesorului si in sursa.
La bunica ta probabil este mai cald in camera, iar sistemul de racire nu poate cobori temperatura suficient.
Trebuie dus PC-ul la un service, pentru curatire.
Daca PC-ul e tinut pe masa, atunci trebuie curatat la intervale de maximum 2 ani, iar daca se tine jos, atnci la intervale de 1 an.

| GoodLuck15 explică (pentru Bula):

Nu e depus deloc praf pe cooler pentru ca e un cooler care are maxim 3 luni cumparat nou nout de pe pc garage un gammax 300 care cica e bun.In prime95 nu trec 2 minute si temperature trece peste 56 de grade la procesor.

Bula
| Bula a răspuns (pentru GoodLuck15):

In acest caz e mai periculos: coolerul nu este potrivit sau nu este montat corect!