| DavidAntonio a întrebat:

am și eu o problema cu pc-ul, nu pornește deloc, am scos toate cablurile și bateria de la bios timp de 1 ora și nimic. Am scos ramii i-am băgat înapoi, am încercat să-l pornesc cu o șurubelniță tot nimic. Ce să fac?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Nici macar un ventilator, mai ales la "pornit cu agrafa", ala e...alta sursa.

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Defineste "nu porneste". Mai pe larg. Ce componente ai, ce "nu porneste"? Daca nu porneste deloc ori nu faci ceva bine ori nu intra curent = priza, cablu, sursa, conectori etc. Zi pe larg, cu detalii.

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Am un procesor Intel core i3 4160, placa video ati radeon hd 5480, placa de baza biostar H81A,hdd 1 tb segate, sursa delux 450w(e de la carcasa, am luat pc-ul acum 5 ani și nu știam atâtea despre componente )

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Nu pornește deloc, nu se aprinde nimic!

| CM7YRE a răspuns (pentru DavidAntonio):

Cum am spus mai sus, "nu porneste deloc" vezi asa: sa ai toate componentele puse "bine": mufa 4 pini si 20 pe placa de baza si un ventilator conectat sa vezi daca se-aprinde; bagi sursa in priza, atingi pinii de la power sw si ala e; daca nu merge, incearca alt cablu, alta sursa, vezi daca merge; testeaza cu un multimetru sursa daca poti sau daca stii porneste-o cu "agrafa" sa vezi daca merge (vezi sa nu te curentezi in procesul respectiv, fi foarte atent). Probabil ti s-a dus sursa, pentru ca oricum ar trebui sa porneasca macar un ventilator ceva.

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Am făcut ce ai spus tu acum și nici un rezultat, nici măcar un ventilator nu pornește!

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Și mufele sunt puse corect!

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Sursa se încălzește destul de tare când este în priza

| CM7YRE a răspuns (pentru DavidAntonio):

Asta nu garanteaza ca functioneaza sau nu; daca ai incercat s-o pornesti cu agrafa (desi nu 100% surse o sa porneasca in felul acesta) si chiar nu porneste ventilatorul de la sursa, si poti sa pui si-un multimetru pe ea sa masori, si mai ales daca cu alta sursa merge, e logic si clar ca sursa e problema ta. Daca ai buget si vrei una noua, iti recomand ceva bun. Daca nu, cauta unde doresti tu macar de imprumut sa vezi ca asta ar fi (sa nu cumperi degeaba).

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Eu aș merge pe un Seasonic ECO de 430w

| CM7YRE a răspuns (pentru DavidAntonio):

Si eu tot pe Seasonic as merge, dar la banii aceia (200 ron) una dintre cele mai ok variante e un Njoy: http://bit.ly/2VisJB6 pentru pret, certificare Gold 80+. Sau poti sa iei varianta Silver Semimodulara, dar nu prea te ajuta decat la wire management. Ce zici tu are eficienta Bronze.

| DavidAntonio explică (pentru CM7YRE):

Văd eu, mulțumesc pentru sfaturi!

| CM7YRE a răspuns (pentru DavidAntonio):

Cu placere!

| CM7YRE a răspuns (pentru DavidAntonio):

Nici macar un ventilator, mai ales la "pornit cu agrafa", ala e...alta sursa.