| valyx47 a întrebat:

Am si eu o problema cu PC-ul si ma gandeam ca ma puteti ajuta. De joia trecuta calculatorul mi se inchide inainte de a se boota. Am deschis carcasa, am sters totul de praf totul parea la locul lui (parea cel putin)... apropo, tin sa mentionez daca e important in vreun fel ca ventilatorul de la placa video face un zgomot urat (l-a facut de mult timp s-a oprit acum 5 luni de tot cand porneam PC-ul si a inceput din nou acum o luna dar parca mai urat de cat atunci si il opream dand un pumn in birou dupa ce se incarca OS-ul). Am avut surpriza ca acum cateva zile inainte de a ma documenta de pe internet si dupa ce am "gadilat" ore in sir componentele de la PC a pornit spre marea mea uimire si-am zis gata...am scapat, dar cand sa incep sa umblu si eu la el s-a blocat imaginea (inainte de asta s-a mai blocat doar o singura data cu o saptamana. inainte de incident si ma rog, imi facea unele faze la jocuri(nu se bloca imaginea dar nu ma lasa sa intru in ele) i-am dat reset ca si prima data cand s-a blocat si toata seara am tinut-o in reseturi pentru. ca se tot bloca dupa max 10 min pana cand iar nu a mai mers deloc. Acum, dupa ce m-am documentat si de pe internet am scos bateria de la bios si am pus-o la loc am verificat RAM-ul, HDD-ul, placa video, sa fie conectat tot, acum nu stiu eu banuiesc sursa care este ALIED AL-8400BTX V.2.2/P4 ATX 12V dupa ce acum vreo 10 minute am scos cablul care vine din sursa in placa de baza chiar langa ea cu 4pini(cred ca sunt pini sper sa nu zic vreo prostie) si am lasat-o pe cea care are mai multe fire si se conecteaza la motherboard, HDD, floppy etc. si mi-a pornit fara probleme(bineinteles fara imagine si fara leduri din fata) dar mi-a pornit si a facut un singur beep nu stiu daca e pentru succesfull nu stiu ce cred ca bios, este acel beep imediat dupa ce apesi butonul, si de aceea banuiesc sursa. Apropo placa video este saphirre. Alte caracteristici ale PC-ului nu le stiu, ma rog placa de baza Asus, si multe chestii sunt de la firma Amd Athlon. Tin sa spun ca am 2 HDDuri dar nu cred ca aceasta conteaza pentru ca am incercat sa deschid PC-ul fara al doilea(SATA1). Va rog ff mult sa imi spuneti ce sa fac. funda pentru cel mai bun raspuns.(apropo, sa nu ma criticati daca am spus vreo prostie prin text)Vreau sa mai adaug ceva: mai stiti cand v-am spus ca daca scot cablul de la sursa cu 4pini din placa de baza se aprinde?, m-am gandit ca e suprasolicitata asa ca am lasat cablul acolo dar in schimb am scos 'toate' componentele: placa video, cpu fan, DDR2 si tot nu merge!

Răspuns Câştigător
| BlackHorizon a răspuns:

Daca se opreste inainte sa intre in windows ar putea sa fie siguranta de temperatura. Daca procesorul ajunge la 109(gradeC)se opreste.Intra in bios si vezi ce temperatura are procesorul(el normal trebuie sa aiba maxim 32 grade)daca are peste 30, ia o pasta termoconductoare(15ron) si pui un pic pe procesor si gata.

| valyx47 explică (pentru BlackHorizon):

Cand am reusit ultima data sa deschid calku temp nu era mai mult de 50 grade sa ZICEm dar eu zic aSA pentru ca nu mai stiu da nici atat nu cred ca era...si acum nu mai pot sa intru nici in bios nu ai citit ce-am scris?

7 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Dupa parerea mea:
Faptul ca se inchide se datoreaza sursei si faptul ca ti se blocheaza imaginea e din vina placii video deci eu iti recomand sa incerci cu o sursa sau/si placa video a unui prieten, oricat ar fi de slaba, nu conteaza.

| valyx47 explică (pentru Anonymus314):

Cate sfaturi din astea n-am vazut pe net...eu nu zic ca e rea mi se pare super buna ideea dar nimeni nu imi da nimic.

| BloodyAngels a răspuns:

Dul la un service ca are peobleme rau al meu la un tim mergea 5 min se stingea si am verificat ventilatorul si sub ventilator e o placa de aluminiu cred si de acolo se conecteaza cu alte placi... si erau fierbinti
l-am deschis UC si am sters de praf si am desfacut ventilatorul si era un lichid putin mai gros alb asa l-am sters l-am pus inapoi si acum merge perfect numai ca scoate un sunet ciudat ca o moara asalaughing eu mai bine zic sal duci la service

| valyx47 explică:

Mai stiti ca am spus ca se aprinde daca scot firul cu 4pini care vine din sursa la placa de baza? ei bine m-am gandit ca e suprascolicitata sursa asa ca am lasat firul si am scos placa de baza, Cpu fan si si tot nu merge.

| valyx47 explică (pentru valyx47):

Si mai vroiam sa va intreb ceva...o intrebare cam stupida, dar in fine. Mai am o alta sursa prin casa dar nu stiu/nu pot sa o scot de pe placa de baza cablul cu multe fire. Apas pe clema aia sau ce o fi si nu reusesc.