| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o problema cu un laptop de gaming din serai TUF.are niște sunete foarte ciudate.
-sunet de baziat
-sunet ca si un pocanit din partea ventilatorului de la placa video
-palpaie ecranul
-la fel un sunteți pe care nu stiu cum sa il descriu la pornirea ventilatoarelor.
L-am trimis la garnatie unde I s au schimbat:
-ventilator placa video
-reparatii placa video
-curatare praf
Toate bune și frumoase pana când doar la o zi de când l am primit se aud exact aceleași sunete decat ca nu mai palapaie display ul. Chiar nu stiu ce sa mai fac care ar mai fi variantele va rog dacă știți ajutați ma!

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Raspunsul l ai dat chiar tu zgomot nu facae placa video pentru ca e o placa e fixa aia nu se misca, zgomote nu pot face placile ci coolerele ...ventilatoarele alea sper sa nu ai AMD pentru ca alea se strica mai repede.E un defect de fabricatie sa schimbe coolerul de la placa video sau placa cu totul.Am avut un pc si cand porneam auzea vecinul de jos dadea rezonanta in cutie si era o panarama de cooler pe placa video.

| But4g a răspuns (pentru marinaru777):

A fost schimbat ventilatorul de la placa video singura varianta este sa ma tot duc si sa mi l schimbe. Da si este pe amd dar chiar nu mi se pare a fi slab pe amd am avut si pe Intel si mi se pare mult mai silențios.

| But4g a răspuns (pentru marinaru777):

De schimbat placa de baza cu totu nu cred ca e o afacere buna pentru ei, pentru ca dupa pareara lor el functioneaza în parametri normali. Da, asa este funcționează dar sunetele sunt degeaba? eu n am mai auzit asa sunete pe un laptop chiar și de gaming.

| marinaru777 a răspuns (pentru But4g):

Atunci sa schimbe placa video mai ales daca ai probleme cat de mici pe imagine eu zic sa ii faci o poza la placa video sa ai codul si sa o schimbe daca tot schimba ventilatorul ala degeaba.

| But4g a răspuns (pentru marinaru777):

Au fost și probleme de imagine dar le au rezolvat acum are decat acel baziat care nu este chiar atat de deranjant se aude destul de încet apropae deloc dar se aude ceva ca si o flama din interior se aude mereu poc poc din când în când.

| marinaru777 a răspuns (pentru But4g):

Trebuie desfacut acel laptop si sa vada ce are! Le spui exact ce se aude si sa se uite la el daca ai garantie daca nu mergi la un service cu el.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Du-l din nou in service sau cere banii inapoi.

| But4g a răspuns (pentru LPCTSTR):

Salut,m-am gandit si la chestia asta dar nu știu dacă il mai pot schimba /cere banii înapoi deoarece a iesit din perioada de 15 zile de la cumpărare.

| But4g a răspuns (pentru LPCTSTR):

Se tot aude din el poc poc poc din ce am mai citit par a fi condensatori.

| LPCTSTR a răspuns (pentru But4g):

Ai garantie 2 ani. Du-l pana iti vor da altul.

| marinaru777 a răspuns:

Mai trimite l odata e problema de componente.

| But4g a răspuns (pentru marinaru777):

Salut,ma scuzi ca te întreb, ai idee exact ce componente provoaca sunetele? Deoarece daca le spun ca se aud sunete din interior nu se intampla nimic as vrea sa le spun exact.