| AeroChord a întrebat:

Am si eu o problema cu un laptop. In timp ce il foloseam mi s-a blocat, a dat bluescreen si cand am incercat sa il repornesc dar imi dadea eroare. "No bootable device -- insert boot disk and press any key". Am incercat si sa reinstalez windows dar nu imi citea nicio partitie. Pana sa dea bluescreen hdd-ul nu avea nimic, l-am scos si l-am curatat dar tot nu vrea sa le citeasca. Chiar se poate sa se fi stricat?

Răspuns Câştigător
| UnTipMisto a răspuns:

Salut, toate au un început, in principiu daca nu l-ai scăpat si nici nu i-au dat sa bea nimic, e posibil ca hdd sa fi prins o eroare sau chiar sa fi căzut. Daca ai încercat sa instalezi Win si nu vedea nici o partitie e nasol. Pașii ar fi următorii se verifica daca mai e detectat de BIOS, daca da următorul pas este verificarea lui cu un program care spune tot despre el chiar estimează si cita viața mai are... daca si aici e Ok, trecem la instalare, partiționare, formatare. Daca Rezultatul bun se împiedica la orice pas de mai sus schimbam hdd. Menționez ca într-un service IT hdd se verifica pe alt sistem, sau pe laptopul tău se testează alt hdd pentru a exclude eventuale probleme ale laptopului sau comunicării acestuia ci hdd -ul. Succes

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Dupa descrierea ta: HDD mort.