| Gamerunoob a întrebat:

Salut, TPU am si eu o problema daca am pus categoria potrivita, am o retea wifi wpa/wpa2 psk si pe un laptop de al meu imi cere username si password le scriu si merge, dar pe alte dispozitive imi cere o singura parola diferita de cea ceruta de laptop, o scriu, se conecteaza, dar nu am acces la internet. Cam ce ar trebui sa fac? E de la router? Ar trebui sa ceara login ca pe laptop? Multumesc

1 răspuns:
| P4N a răspuns:

Accesul la reteaua wifi se face numai cu o parola, mereu aceeasi pentru toate dispozitivele si numele routerului. Ai un user si parola (alta) pentru. accesul la configuratia routerului, gen admin, ver pe dos sau in manual, unde setezi o parola (aia de mai sus) de acces la Wireless tip WPA2-PSK pentru. orice dispozitiv, sectia securitate, si fa-o alta decat 123456789. In DHCP activezi serverul si dai un interval de adrese mai mare, citeste helpul din panoul de configurare. La WAN tipul sa fie IP dinamic daca te conectezi pe baza de MAC gen UPC sau Nextgen, MACul e... cu o cifra mai mare sau mai mica decat adresa de pe spatele routerului pe care i-o transmiti telefonic la tipa ce se ocupa de clienti sau iti clonezi aia pe care o ai scrisa pe contract, e scrisa in baza 16, de la 0 la 9 la A la F in 6 perechi de 2 caractere. Sau la WAN tipul e PPPoE daca te conectezi cu user si parola de la provider gen RDS. Probabil asta o ai si tu de zici ca bagi si user sa te conectezi. Astea le lasi doar in router pe viitor si el se conecteaza mai departe, ramanand ca tu sa te conectezi doar la router. Daca nu intelegi punctuatia, unele greseli sunt de la astia de la TPU, ca-mi "corecteaza" automat postarea.