| Cr3Tzu a întrebat:

Am si eu o problema. De curand am incasat un virus. S-a intamplat sa il descarc si sa il pornesc iar apoi sa observ ca nu se intampla nimic, doar ca in task manager am vazut un proces cam dubios"iexplore.exe" pot spune ca am incercat multe programe antispyware, antimalware, anti keylogger anti anti anti. si degeaba. Chestia e ca imi zapaceste pc-ul. Decand am luat virusul, valorile proceselor sunt enorme, iar unele programe nici nu se deschid. Despre acel fisier mai pot spune ca daca il stergeam, aparea in cateva momente, iar in task manager, in procese nu rezolv nimic( la fel si aici. uneori nu merge sters iar alteori desi sterg procesul apare imediat). Ce ar trebui sa fac dar fara sa schimb windows-ul? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Salut!
Cu ce ai scanat până acum?
Cu Malwarebytes ai încercat?
Încearcă o scanare cu ăsta http://quickscan.bitdefender.com/ro/

Click pe Start, Run scrii msconfig.exe dai enter, de la Startup debifezi tot mai puţin WIndows Operating System şi antivirusul, dai Apply şi Ok.
Porneşte PC-ul în Safe Mode şi fă o scanare cu antivirusul (pe care îl ai) şi cu Malwarebytes www.ninite.com/malwarebytes/
Pentru Safe Mode ţii apăsată tasta F8 chiar după pornirea PC-ului.
Fă o scanare şi cu Advanced SystemCare---> http://goo.gl/o0Emj

Dacă nimic nu ajută, aş zice să reinstalezi Windows-ul.

| Cr3Tzu explică (pentru DDCC):

Am incercat si cu malwarebytes dar nu l-a detectat. am reusit pana la urma cu antivirusul meu, avast, dupa ce se dereglase si el. oricum multumesc f mult pentru timpul acordathappy funda!

| DDCC a răspuns (pentru Cr3Tzu):

După ce se dereglase? Mă rog, dacă mai întâmpini probleme de acest fel și Avast, spre exemplu, nu te ajută, scanezi și cu Kaspersky, cu și fără Safe Mode.

Te mai pot ajuta cu ceva?
big grin

| Cr3Tzu explică (pentru DDCC):

Deocamdata nu. iti multumesc enorm pentru informatii. Apreciez foarte mult ajutorul tau!

| DDCC a răspuns (pentru Cr3Tzu):

În ordine.
Şi, poate îţi va fi de folos http://ninite.com/ fiindcă descarcă şi instalează aplicaţiile gratuite gen Yahoo Messenger, Skype, Google Chrome automat, fără toolbar-uri.
ASC e foarte bun pentru îngrijirea PC-ului.
:D

| Cr3Tzu explică (pentru DDCC):

O sa il incerc, e tentant! happy multumesc incodata!