| adelinbucur a întrebat:

am si eu o problema imi bipaie acumulatorul de la laptop sau laptopul nu stiu mai exact ce dar imi puteti spune de ce bipae si cum pot rezolva? Laptopul merge nu are nicio problema dar la un interval de timp se aude un bipait dar nu stiu de unde exact. Parca se aude din acumulator dar uneori se aude din laptop.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Una din cauzele posibile ar putea fi acumulatorul descarcat.

De regula, semnalizarile sonore sunt de avertizare ca ceva nu este in regula si depind de modelul laptopului si de programele folosite.

Verifica si temperatura procesorului, daca nu s-a supraincalzit.

| adelinbucur explică (pentru Bula):

Si e Dell inspiron 15 seria 3000

| Bula a răspuns (pentru adelinbucur):

Dell - seriile Inspiron au un program de testare, ce se poate descarca de pe site-ul oficial a produsului.
Alegi modelul, sistemul de operare si descarci / instalezi / rulezi programul. De asemenea, poti descarca si consulta si manualul de utilizare, la capitolul "Troubleshoting" (depanarea defectelor mai des intalnite).
http://search.dell.com

| darrio2007 a răspuns:

Cand bipaie? Cand acumulatorul este in priza? La laptop cand bipaie cand este cu acumulatorul in priza sau pe baterie? Cand vei explica mai clar poate te vom ajuta cu ceva.

| adelinbucur explică (pentru darrio2007):

Bipaie când e in priza si fara baterie in el

| darrio2007 a răspuns (pentru adelinbucur):

Laptopul,sa inteleg?

| darrio2007 a răspuns (pentru adelinbucur):

Daca laptopul este nou nu mai scoate acumulatorul din el.Chiar daca este detasabil.

| adelinbucur explică (pentru darrio2007):

Laptopul e nou nu are nici un an si eu il tin fara baterie in el si il incarc dar incarcatorul cred ca scoate un tiuit asa dar nu stiu de ce sau laptopul dar nu ar avea de ce

| darrio2007 a răspuns (pentru adelinbucur):

Probabil ca incarcatorul are un contact slabit sau ceva la infasurarea de pe transformator. Mai scoate-l din priza cateva secunde si baga-l iar.

| adelinbucur explică (pentru darrio2007):

Am facut asta si tot tiue la un interval de timp

| Bula a răspuns (pentru adelinbucur):

Pai, tu ai prezentat asa problema: "imi bipaie acumulatorul".
E total altceva, decat sa-ti tiuie incarcatorul! Sunt doua lucruri complet diferite, ne-ai dus in eroare!
Daca ai acumulatorul scos si folosesti laptopul fara acumulator, atunci incarcatorul este suprasolicitat (nu are compensare din baterie) si pierde controlul asupra frecventei de lucru, din cauza temperaturii sau a vreunuia din piese suprasolicitate.
Rezolvarea este simpla: pune inapoi acumulatorul si foloseste laptopul ca el impreuna, de la priza. Sistemul este astfel proiectat sa previna supraincarcarea bateriei, deci nu se va strica din aceasta cauza.
Daca incarcatorul mai tiuie si cu acumulator, atunci fii pregatit sa se defecteze.

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Pai vezi sa nu faca scurtcircuit acumulatorul si sa strici si laptopul... Poate are vreun fir rupt pe undeva...Mai bine cumpara un acumulator nou...
Funda?

| ItsTurbii a răspuns:

Ti-as recomanda sa folosesti laptopul cu acumulatorul scos, si sa ti acumulatorul incarcat pentru orice eventualitate