| BL4J a întrebat:

Am si eu o problema...
In BIOS setup nu am optiunea de a activa VT (Virtualization Technology) deoarece se spune ca iti boosteaza de 10 ori PC-ul sau ceva de genul (pe mine ma intereseaza sa pot sa dau Enable la chestia asta VT pentru a rula un emulator, nu pentru boostat PC-ul sau nu mai stiu ce).
(Doar cei care stiu despre ce vorbesc sa raspunda).
Am incercat foarte multe aplicatii care promit asta dar nici una nu functioneaza!
Am intrat si in BIOS setup in toate metodele posibile si arata la fel acele optiuni dar nu gasesc VT (Virtualization Technology) nicaieri!
Mentionez ca am un laptop Acer si Windows 10 PRO (daca are vreo importanta..., va pot da toate datele despre componente daca trebuie).
Va rog frumos ajutati-ma!
(va rog daca stiti sa explicati deoarece nu vreau sa imi fac ceva la PC)
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Presupun ca doresti sa instalezi un VM (Virtual Machine) in x64 dar iti apare doar versiuni x32. Un fix rapid pe care l-am gasit eu era sa fiu sigur ca instalez versiunea aplicatiei ce creeaza VM in x64. Avand un laptop cu cu un Ryzen 7 nu am reusit sa pornesc VT fortat, dupa cum ai spus si tu, nici eu nu aveam optiunea in BIOS si am incercat altfel insa degeaba, asa ca am ajuns la fix-ul mentionat mai sus. Stiu pare foarte ciudat dar asta a functionat la mine.
P.S.: Sper ca folosesti VMBox caci la asta m-am referit eu happy

| BL4J explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Pai sa inteleg mai bine daca instalez aceasta aplicatie o sa pot da Enable la VT?
Deci imi poti da link te rog? De la aplicatie/site fara virusi?
Ca nu vreau sa gasesc un site inselator ca am mai gasit...
Daca merge jur ca ma rog in fiecare seara la Dumnezeu sa posteze Codrin,, Sambata cu Satana"!

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru BL4J):

Https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Dai click pe "Windows hosts"
Din cate am inteles eu din research-ul pe care l-am facut, chiar trebuie dezactivat VT-x/AMD-v-ul daca prezinta problema pe care am mentionat-o eu mai sus. Mai multe detalii le gasesti aici (putina engleza required:) ): https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=1&t=62339

| BL4J explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Nu prea am inteles mare lucru din textul ala dar am instalat aplicatia...
Acum cum activez Virtualization Technology?
Scuza-ma daca ai spus undeva sau daca era spus in text dar nu prea sunt eu cu calculatoarele si astea

9 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca ai cumva un CPU AMD mai nou s-ar putea sa te ajute asta - trebuie sa gasesti SVM in BIOS-ul tau.

https://www.asus.com/support/FAQ/1038245

Daca dadeai un model de laptop exact poate aveai sanse la un raspuns mai precis.

| BL4J explică (pentru flixbuster):

-AMD Dual-Core Processor E1-2500 (1. 4GHz)
-AMD Radeon TM (acest TM este pus deasupra lui Radeon ca 1 la puterea 2) HD 8240 with 512 MB Graphics System Memory
-4GB DDR3 L Memory
-1000 GB HDD
Deci?

| BL4J explică (pentru BL4J):

Este Acer WIndows 10 Pro

| BL4J explică (pentru flixbuster):

Nu am nici un SMV in BIOS

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru BL4J):

Oh boy... Cu specificatiile astea nu te astepta sa iti functioneze vreun VM cum trebuie... In special din cauza procesorului, fiind destul de vechi si cu viteza destul de mica. Mai degraba ti-as recomanda sa iti cumperi alt laptop cu un procesor mai nou pentru asa ceva.

| BL4J explică (pentru codrinmaestruldumelor):

AHHHHHHHHHHH!
Deci eu nu prea am ce face! SI nu pot sa gasesc VT si de astea pentru ca am un PC mai slab...;"""""""