| GeorgeM12 a întrebat:

Am si eu o problema in legatura cu conectarea unui laptop cu Win 7 la internetul cablat(wan). Aceasta problema o am de cand am instalat un router TpLink deoarece inainte cand nu il aveam internerul la laptop imi era dat direct din modem dar acum vine prin router.Am incercat sa fac o conexiune noua unde am bagat usernameul si parola de la isp dar degeaba imi apare eroare 651.Acesta problema o am doar la acest laptop deoarece la celalalt laptop cu win 10 mi se conecteaza automat Wan cand bag cablul pentru ca sunt conectat si la wifi.Cum as putea sa rezolv aceasta problema sau sa fac sa se conecteze automat si la acesta cu win 7? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BobocelMihai a răspuns:

Intra la panou de control la manager dispozitive si te uiti sa vezi daca driverul este instalat. daca nu este instalat iti arata un triunghi galben acolo. acel triunghi apare la toate driverele extrem de invechite sau lipsa. pune driver booster pe el si scaneaza pc si vezi ce fel de driver iti trebuie. Daca placa de retea este incorporata. una atasata are plug & play. daca este mai noua o introduci in slot bagi cablul de internet in ea si placa isi cauta singura driverul. poti vedea in iconita de pe ecran daca nu ai driver. apare un x rosu. daca placa este instalata cu driver se vede la ea un led unde bagi cablul. daca ledul este verde este instalat driverul si primeste date. daca este portocaliu nu are driver instalat. daca nu se aprinde de loc este arsa placa. ce apare la iconita in dreapta ecranului unde arata reteaua?

| GeorgeM12 explică (pentru BobocelMihai):

Imi recunoaste internetul dar nu ma pot conecta si la becul de la cablu imi clipeste intermitent verde si portocaliu, o sa incerc cu driverele

| BobocelMihai a răspuns (pentru GeorgeM12):

Update la driverul de retea

8 răspunsuri:
| GeorgeM12 explică (pentru dannyel86):

Multumesc o sa incerc azi, cel tarziu maine si voi revni cu raspuns pare foarte bun linkul

| GPA a răspuns:

Ai verificat fiecare port Lan din router?

| GeorgeM12 explică (pentru GPA):

Da,si la celalalt laptop ma pot conecta

| GrigoreCostinel a răspuns:

Cel mai probabil nu ai driverele pentru conexiune prin cablu.
Placa de retea are nevoie de un driver diferit de cel de wiarless

| GrigoreCostinel a răspuns:

Cel mai probabil nu ai driverele pentru conexiune prin cablu.
Placa de retea are nevoie de un driver diferit de cel de wiarless.